České sklo je oblíbené také v Myanmaru, zájem je o lustry i dekorativní předměty

Sklo patří mezi významné položky českého vývozu do Myanmaru. Zájem o něj mají především zákazníci z prémiového segmentu, největší šanci na uplatnění naleznou čeští výrobci luxusních svítidel i skleněných dekorativních předmětů.

Za posledních pět let našly v Myanmaru své zákazníky skleněné dekorativní výrobky, svítidla, vitráže, skleněná bižuterie, ale i stolní sklo v celkové hodnotě bezmála 80 milionů korun. Zdaleka největší objem vývozu přitom tvoří křišťálové lustry, u nichž je základem úspěchu distributor s přímými kontakty na architekty, kteří mohou návrhy konkrétních svítidel zakomponovat do projektu připravované komerční či rezidenční budovy.

Ilustrační fotografie

U skleněných dekorativních předmětů pak jistě napomůže pružnost výrobce v oblasti designu, schopnost vytvářet kusy, které budou konvenovat vkusu asijské klientely a budou zapadat do interiérů, které mají zdobit. Naopak český porcelán je nejčastěji využíván pro podávání pokrmů v západním stylu (například pro „high tea“) a tradiční evropský („viktoriánský“) design je tudíž žádoucí.

ExportMag: Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

Velvyslanectví ČR v Rangúnu podporuje propagaci českého skla. V polovině října proběhla za přispění zastupitelského úřadu prezentace českých sklářských firem v reprezentativních prostorách Sakura Tower. Akci s účastí zhruba dvou set návštěvníků uspořádala místní firma Traditional Czech Crystal, která je výhradním distributorem 14 českých výrobců skla a porcelánu v Myanmaru. Součástí programu byl workshop pro návštěvníky, kteří si na místě mohli vyzkoušet rytí skla.

Velvyslanectví výstavu podpořilo poskytnutím expozice Česká nej, která doplnila vystavované kusy o obecnější informace o České republice.

Celá škála českých výrobků

V rámci akce byla představena prakticky celá škála v zemi dostupných tradičních českých dekorativních výrobků ze skla, od ručně foukaných předmětů přes umělecky lité sklo po broušené skleněné vázy. Mezi vystavovanými kusy byl zastoupen také český porcelán. Prostor na výstavě měly rovněž české vitráže a svítidla – křišťálové lustry tradičních i moderních forem.

Traditional Czech Crystal na výstavě prezentoval také dekorativní techniky pískování, malování a rytí, které firma dokáže provádět na místě na z Česka dovezené sklo (například sklenice s logem restaurace apod.). Konkrétně rytí skla bylo prezentováno ve formě workshopu, kdy si návštěvníci mohli rytí skla sami vyzkoušet a tabulky s vlastnoručně vyrytými motivy odnést domů.

Čeští výrobci, kteří mají zájem uplatnit své skleněné i jiné produkty na myanmarském trhu, se mohou obrátit na obchodně-ekonomický úsek velvyslanectví ČR v Rangúnu s žádostí o pomoc s hledáním vhodných místních partnerů. Zastupitelský úřad může českým firmám pomoci přímo v rámci standardních proexportních služeb, nebo prostřednictvím renomované poradenské firmy Czech Business Yangon v rámci programu PROPEA, kdy může český exportér využít poradenských služeb za výrazně zvýhodněných podmínek.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Rangúnu (Myanmar). Autor: Kamil Pikal, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Asie | Myanmar | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Sklo

Doporučujeme