České stroje pomáhají dláždit mongolské cesty, inspirací byly pražské chodníky

Mongolská firma TASO díky českým strojům na zpracování kamene od firmy Gestra CZ válcuje konkurenci ve výrobě žulových kostek.

Firma TASO, jejíž název je složením iniciál křestních jmen majitele T. Otgonbajara a jeho rodiny, byla založena v roce 2012. Zpočátku se zabývala pouze výrobou stavebního bednění a jeho příslušenstvím založenou na korejských postupech. Později k tomu přibylo zpracování přírodního kamene pro stavební účely.

Ilustrační fotografie

K této myšlence přivedlo zakladatele mongolské společnosti vyprávění jeho rodičů, kteří Česko v 90. letech navštívili. V paměti mu utkvěly příběhy o krásných pražských chodnících vydlážděných z kamene.

T. Otgonbajar, neboli pan Oko, jak se v okruhu přátel rád nechává nazývat, si byl díky svým dlouholetým zkušenostem ve stavebnictví vědom mezer na mongolském trhu se stavebním materiálem a kamenem. Proto se v roce 2015 rozhodl, že založí vlastní továrnu na výrobu žulových kostek. O dva roky později dostal povolení na průzkum ložisek a těžbu žuly.

Jak vypadá mistrovská židle? Přečtěte si o nábytkářské značce Master and Master

Prohlídka českých chodníků

Následovala cesta do Česka, kde si mohl chodníky z žulových kostek, o kterých slýchával z vyprávění, poprvé prohlédnout zblízka. Byl ohromen jejich estetickou jedinečností a trvanlivostí. Vyhledal si firmu Gestra CZ, českého výrobce strojů na zpracování kamene, se kterou položili první základy pro dlouhodobou spolupráci. První nákup dvou českých štípaček na kámen na sebe nenechal dlouho čekat.

Ukázalo se, že to byl výtečný podnikatelský nápad. Obchodní výsledky firmy byly nad očekávání, poptávka po žulových kostkách společnosti TASO byla tak vysoká, že firma nestíhala uspokojit poptávku. Zcela logicky následovalo rozšíření výrobních kapacit továrny. T. Otgonbajar znovu vsadil na vyzkoušenou kvalitu českých strojů firmy Gestra CZ. Tentokrát se jednalo o dodávku kompletní výrobní linky sestávající ze dvou štípaček (43 a 150 tun) a dvou ocelových dopravníků.

Dodávky do rezidenčních projektů

Firma TASO v současnosti vyrábí bílo-šedé žulové kostky v několika velikostech a disponuje výrobní kapacitou až 10 tisíc kusů za den. Své produkty dodává zejména do rezidenčních projektů, kde se její kostky využívají na stavbu cest po vzoru těch českých. Celková výše investice do českých zařízení dosáhla 200 tisíc eur. Projekt byl financován z vlastních zdrojů a částečně úvěrem od mongolské banky.

„Mongolové dobře znají český průmysl a naše značky, které jsou uznávány pro její kvalitu,“ připomíná v této souvislosti velvyslanec ČR v Mongolsku Jan Vytopil.

Recept na úspěch v podnikání s kameny je podle slov T. Otgonbajara v konkurenční výhodě jeho firmy. Zatímco jeho žulové kostky se díky české technologii těší přímým tvarům, stejný produkt od konkurence, využívající stroje jiné provenience, trpí viditelným nekvalitním opracováním. To je dáno kvalitou štípačky. „Chcete-li vyrábět nejlepší žulové kostky, musíte na to mít nejlepší dostupnou technologii a tou je česká,“ uzavírá pan Otgonbajar. Kromě zpracování kamene firma již deset let úspěšně pokračuje ve výrobě stavebního bednění.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ulánbátaru (Mongolsko). Autor: Vardan Khachatryan, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Asie | Mongolsko | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Stavebnictví a stavební materiály

Doporučujeme