České technologie se dostávají do hledáčku pivovarů v Brazílii

Česká společnost Cheops zaznamenává první úspěchy na brazilském trhu. Dodání referenční linky pro významný pivovar Ambev představuje první krok k dlouhodobé přítomnosti v regionu.

Jednatel společnosti Cheops potvrdil úspěšné uzavření smlouvy na zakázku pilotního projektu pro brazilský pivovar Ambev (součást belgické piv. skupiny Anheuser-Busch InBev.), jemuž předcházelo více než roční jednání. Jde o dodávku automatické linky na plnění a čištění sudů, jež má výrazně inovativní charakter a bez nadsázky využívá plný potenciál Industry 4.0.

Pilotní projekt je také jedinečný v jiném ohledu: technologie prodlužující trvanlivost stávajícího výstavu piva umožňují zefektivnění a optimalizaci současných logistických a distribučních sítí. Očekává se, že zmíněná akvizice otevře dveře nejen další dlouhodobé spolupráci s Ambevem, ale i s jinými velkými i středními pivovary.

Rodinná společnost Cheops byla založena na počátku 90. let a věnovala se zejména výrobě stáčecích linek na minerálky. S postupným přechodem na výrobu strojů a technologií pro alkoholické nápoje se Cheops stal referencí v oboru a dodává pro významné pivovarnické skupiny, jako např. Heineken, InBev. Aktuálně společnost nabízí zejména technologické celky, které ve výrobním procesu zajišťují stabilizaci piva, technologii čištění, mytí a plnění obalů (KEG sudů, plastových sudů, skla i plechovek).

V současné době Cheops vyváží zhruba 80 % své produkce do zahraničí. O brazilský trh projevila společnost zájem poprvé v roce 2017 a časté cesty do teritoria umožnily zmapování specifické situace místního pivovarnictví, které je dlouhodobě na vzestupu. V Sao Paulo se tak společnost věnuje především konzultační činnosti pro místní pivovary, ale z dlouhodobého hlediska nevylučuje trvalou přítomnost v regionu ve formě dceřiného závodu.

„Na příkladu této společnosti lze dobře ilustrovat, že pro české společnosti je nezbytná trvalá přítomnost v regionu a soustředění veškerého úsilí na opravdu důležitá partnerství, jejichž vybudování může trvat v porovnání s evropským standardem delší dobu. Zároveň mě těší, že společnost kladně hodnotí podporu českého státu – aktivně se účastní projektů ekonomické diplomacie a využívají fondy ministerstva zemědělství,“ dodává v této souvislosti generální konzul České republiky v Sao Paulo Miloš Sklenka.

Referenční linka společnosti by měla být spuštěna začátkem roku 2021 v závodě Ambev ve státě Sao Paulo.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Sao Paulo (Brazílie). Autor: Filip Vavřínek.

• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí

Doporučujeme