Českému pivu se ve Španělsku daří

To, že české pivo je celosvětový fenomén, víme už dávno. Ať už cestujete do Austrálie, Indie nebo do Peru, máte nemalou šanci, že se setkáte s nadšenou reakcí či s vychvalováním českého piva.

Dokonce je docela pravděpodobné, že si pár lahví nebo plechovek „českého zlata“ budete ve vaší cílové destinaci moci i koupit. Složitější už to ale bude s pivem točeným, o českém jídle ani nemluvě.

Ilustrační fotografie

O to víc člověka překvapí, když v zahraničí narazí na českou restauraci s pivem, o kterém možná ještě nikdy neslyšel. Řeč je o minipivovaru s restaurací OSSEGG, který z malého města Osek v Podkrušnohoří expandoval třeba do německých Drážďan a Duisburgu, ale před necelým rokem také do španělského Madridu.

Jako v české hospodě

Restauraci a minipivovar, který navazuje na tradiční výrobu piva v oseckém cisterciáckém klášteře a nabízí pivní speciality s názvy jako Praha, Karlovy Vary, Brno nebo Litvínov, najdete na ulici Orense, nedaleko zastávky metra Nuevos Ministerios. Už při vstupu poznáte, že se na první pohled nijak neliší od běžných českých hospod. Dřevěné židle a stoly, dřevěná parketová podlaha, útulné osvětlení a všemu vévodící výčepní pult s velkým logem pivovaru OSSEGG.

Na velké televizní obrazovce dokola běží nabídka pivních specialit, které kromě klasických ležáků a piv plzeňského typu nabízí také svrchně kvašená piva IPA (Indian Pale Ale) a APA (American Pale Ale), která jsou oblíbená hlavně v anglosaském světě.

Španělsko chce vyslat vlastní raketu do vesmíru

Španělům pivo chutná

Piva se podle informací z dat zveřejněných španělským Ministerstvem zemědělství, rybářství a potravin za loňský rok prodalo na 36 milionů litrů, což je o 9 % více než v roce 2020, kdy i tento ekonomický sektor znatelně zasáhla pandemie koronaviru. O tom, že Španělům, které možná často považujeme spíše za národ milovníků vína, pivo chutná, svědčí i dlouhodobý nárůst objemu prodaného piva. Od roku 2010 jeho prodej totiž vzrostl o rekordních 268 %.

I to bylo jedním z hlavních důvodů, proč se majitel OSSEGGu rozhodl se svým minipivovarem do Španělska expandovat. „České pivovarnictví a pivo jsou ve světě pojem. Pokud se kdekoliv ve světě zeptáte lidí, s čím si spojí Česko, tak pokud nás budou znát, v první trojce se zaručeně objeví právě pivo. A sázka na to, že umíme pivovar vyrobit, umíme pivo uvařit a umíme udělat hezkou restauraci, nás motivovala k tomu, abychom OSSEGG rozšířili za hranice,“ říká Jan Tržil.

Na otázku, které pivo z nabídky je mezi Španěly nejvyhledávanější, majitel pivovaru odpovídá s nadšením: „Z reakcí na naše pivo máme radost. Nejlépe je přijímán světlý ležák, česká klasika a IPA. Piva budeme průběžně obměňovat, chtěli bychom se ustálit na pěti druzích a jednom speciálním druhu každé dva měsíce,“ přibližuje Tržil.

Ilustrační fotografie

Rozdíl ve vnímání chuti? Nic zásadního

Podle Jana Tržila není rozdíl ve vnímání chuti piva mezi Čechy a Španěly nijak zásadní: „O španělské chuti se často bavíme s provozním Carlosem, který má pracovní zkušenosti z jiných minipivovarů. Mluvíme především o hořkosti, plnosti piva, celkové pitelnosti. Velké rozdíly ale mezi chutí českého a španělského pivaře nevnímáme.“

Vzhledem k tomu, že má OSSEGG pobočky ještě v Německu, nabízí se otázka, jestli do budoucna počítá s rozšiřováním do dalších zemí. Na to majitel odpovídá, že je nyní hlavní prioritou rekonvalescence ze složitého období pandemie. Hned vzápětí však dodává, že se myšlence dalšího OSSEGGu do budoucna určitě nebrání.

Závěrem lze jen konstatovat, že ač se to na první pohled nezdá, Španělsko je v oblasti pivovarnictví zemí zaslíbenou, zejména pak co se týče možností pro minipivovary a technologie.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Madridu (Španělsko). Autorka: Daniela Čapková, ekonomická diplomatka.

• Teritorium: Evropa | Španělsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme