Česko-afghánská spolupráce v řízení letového provozu

Dohodu o technické spolupráci a podpoře (Technical Cooperation Arrangement – TCA) při rozvoji služeb řízení letového provozu v Afghánistánu 11. února 2021 podepsaly v Praze a v Kábulu česká a afghánská strana.

Podpisy zajistili generální ředitel státního podniku ŘLP ČR Jan Klas a šéf Afgánského úřadu pro civilní letectví (ACAA)  Dr. Mohammad Qasim Wafayezada.

Podpis TCA v krátké době navazuje na výsledky lednové návštěvy  afghánské delegace v Česku, zorganizované velvyslancem ČR v Kábulu Jiřím Balounem. V rámci týdenní návštěvy měla afghánská strana příležitost seznámit se s používanými systémy, technologiemi a procesy vzdělávání v podmínkách ŘLP ČR, s.p., ale i s výrobními programy českého dodavatelského průmyslu. Podepsaný dokument identifikuje základní oblasti spolupráce při vytváření potřebné kapacity systému řízení letového provozu v Afghánistánu, včetně zavádění a rozvoji moderních technologií nebo výcviku řídících letového provozu a technických specialistů.

Jednou z klíčových oblastí budoucí spolupráce tak bude právě využití českých zkušeností a tzv. nejlepší praxe v oblasti náboru, výběru a výcviku řídících letového provozu i technických specialistů pro potřeby nově zaváděných systémů a technologií v místních podmínkách. Přímo v technické oblasti se pak jedná o poradenství a expertízy české strany v rámci navrhování a realizace optimálního řešení pro specifické afgánské podmínky.  Přidaná hodnota české strany spočívá v pozici  integrátora systémů ověřených v provozním využívání a založených z podstatné části na českém průmyslu.

„Jsme připraveni s našimi afgánskými kolegy úzce spolupracovat a poskytnout naše know-how při budování a zavádění vhodné architektury služeb řízení letového provozu. Stejně tak máme velký zájem o vzdělávání nové generace leteckého personálu pro potřeby Afghánistánu,“ komentoval podpis dohody generální ředitel ŘLP ČR, s.p. Ing. Klas.

„Česká republika tradičně patří mezi nejvyspělejší evropské země v oblasti kvality a úrovně služeb řízení letového provozu, stejně tak i v rámci používaných domácích a zahraničních technologií. Věřím, že první krok ke vzájemné spolupráci, který jsme dnes podpisem dohody udělali, přispěje brzy k dalšímu rozvoji a posílení bezpečnosti i kvality letových provozních služeb v naší zemi,“ doplnil šéf ACAA Dr. Wafayezada.

„Podpis TCA mezi ŘLP ČR a ACAA vytváří základy pro partnerství v uvedené, relativně široké, oblasti s předpoklady pro významné zapojení nejen těchto institucí jako takových, ale i vzdělávacích organizací (včetně např. ČVUT) a průmyslu zaměřeného na nejmodernější technologie jak SW, tak HW povahy (řídící systémy, integrovaná řešení, radary, radiokomunikace, pasívní systémy, atd.). Hlavním cílem je však vybudovat v Afghánistánu schopnosti v odpovědnosti ACAA, komplexní systém, který je jedním z důležitých předpokladů fungování suverénního státu,“ shrnul význam zahájené spolupráce velvyslanec ČR v Afghánistánu Jiří Baloun.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Kábulu (Afghánistán).

• Teritorium: Afghánistán | Asie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Letecký průmysl

Doporučujeme