Česko-bavorské vztahy ustály pandemii díky vzájemné intenzivní komunikaci

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu 19. května během videokonference setkal s bavorskou ministryní pro evropské záležitosti Melanií Huml.

Shodli se, že pravidlelné jednání poradního grémia složeného ze zástupců ministerstev v Praze, Berlíně, Mnichově a Drážďanech za zapojení velvyslanců a generálních konzulátů se během pandemie covid-19 velmi osvědčilo.

Ministr Kulhánek poděkoval Bavorsku za ochotu pomoci Česku v kritických momentech pandemie. Bavorsko věnovalo českým příhraničním regionům 40 tis. rychlotestů a také ochotně nabídlo své kapacity intenzivní lůžkové péče. Jak Česko tak Bavorsko jsou na cestě k normalitě a hranice je opět prostupná, i když stále za určitých podmínek. V obou zemích klesají počty nově nakažených, znovu je povolen i malý příhraniční styk. Naši občané mohou na 24 hod. bez testu a bez registrace navštívit sousední Bavorsko a česká strana nyní jedná o prodloužení současných 12 hod. na ekvivalent 24 hod.

Oba ministři se dále dohodli na potřebě v postpandemické době posílit komunální partnerství obcí a měst i kontakty mezi regiony. Praha a Mnichov hodlají pokračovat na spolupráci v budování koridoru 5G. Již nyní se slibně rozjíždějí workshopy k tématu 5G za účelem vygenerování společných zájmů v oblastech jako jsou E-Health, Connected Mobility a Cybersecurity.

Na pozdní léto tohoto roku společně plánujeme s Bavorskem a Rakouskem třístranné setkání na šumavském Třístoličníku. Na jaro příštího roku zase zamýšlíme uspořádat česko-bavorský komunální sněm v Praze, abychom pomohli partnerstvím obcí a měst. Pandemie nám ukázala, jak důležité je dobré sousedství pro život v příhraničních regionech, a proto je chceme napříště daleko víc zapojit do jednání přeshraniční mezivládní pracovní skupiny. 

• Teritorium: Evropa | Německo | Zahraničí

Doporučujeme