Česko bude partnerskou zemí na Elec Expu. To je šance pro firmy mířící do Afriky

Poprvé v historii bude mít letos Česká republika statut hostitelské země na listopadovém veletrhu Elec Expo v Maroku, který se specializuje na elektrotechniku a příbuzné obory. Tato výstava je pro ně považována za ideální obchodní bránu do celé frankofonní Afriku.

Casablanca coby největší město Maroka přivítá od 26. do 29. listopadu už 18 ročník veletrhu Elec Expo. Jedna z největších obchodních akcí severu a západu Afriky se zaměřuje na obory z elektrotechniky či energetiky. Ambicí pořadatelů je, aby do veletržního areálu letos dorazilo na 220 vystavovatelů ze 40 zemí světa a minimálně 25 tisíc návštěvníků.

Akci bude hostit výstavní centrum OFEC v Casablance.

K hlavním tématům letošního ročníku patří umělá inteligence a její využití při rychlejším přechodu k bezuhlíkové energetice. Nejen o tom by měla být řeč na plánovaných 15 konferencích a více než 800 B2B setkáních.

Veletrh je letos pro české exportéry o to zajímavější, že na něm Česká republika získala výsadní pozici. „Elec Expo je největší specializovaný veletrh v oblasti elektrotechniky, elektřiny, obnovitelných zdrojů a energetických technologií nejen v Maroku, ale i celé severní a západní Africe. A letos bude mít Česká republika poprvé v historii statut hostitelské země, což přináší výjimečné postavení a příležitosti pro prezentaci českých firem,“ shrnuje Jakub Atarsia, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Maroko.

Co slibuje program letošního Elex Expa? Podívejte se na oficiální stánky výstavy (v angličtině nebo francouzštině)

Český národní stánek bude v centru dění

Letošní Elec Expo může českým exportérům přinést nové šance. K hlavním výhodám účasti na chystané společné české výpravě patří podle Jakuba Atarsii například plně vybavený národní stánek s plochou až 80 metrů čtverečních, který bude umístěn v centru výstavního komplexu s nejvyšší viditelností pro návštěvníky. „Dále je to možnost vystoupit během oficiálního zahájení a tematických panelů, kde budou moci firmy představit sebe i své produkty. Chystáme také organizovaná setkání s marockými i africkými partnery a zástupci klíčových institucí: ministerstev a společností ONEE, AMDIE, Casablanca Finance City, CGEM a dalších. Plánujeme také silnou mediální podporu a koordinovanou propagaci ve spolupráci s agenturou CzechTrade, Elektrotechnickou asociací České republiky a českým velvyslanectvím v Rabatu,“ dodává Jakub Atarsia.

Už v předešlých ročnících veletrhu se do popředí dostalo téma udržitelné energetiky (ilustrační snímek).

Na účast v rámci společné národní výpravy na Elec Expo se mohou firmy hlásit již nyní. Nejzazší termín pro podání přihlášky je stanoven na 10. října 2025.Vzhledem k nutnosti včasného zajištění obchodních schůzek, oslovení marockých partnerů a organizace logistiky pro zaslání vzorků na český národní stánek však organizátoři české výpravy doporučují firmám, aby svou účast potvrdily co nejdříve.

Další výhody účasti na společné české výpravě a instrukce pro podání přihlášek najdou zájemci na webu agentury CzechTrade

Firmy rozvíjejí spolupráci s marockou federací FENELEC

České hostitelství na veletrhu navíc přichází nedlouho poté, co se elektrotechnické firmy z obou zemí dohodly na rozsáhlé spolupráci, a to právě za podpory české proexportní agentury CzechTrade. „V posledním roce se nám podařilo navázat silné a prakticky fungující partnerství s marockou elektrotechnickou federací FENELEC, která sdružuje přes 650 firem a pokrývá více než 95 procent marockého trhu. Loni v říjnu jsme zorganizovali vůbec první podnikatelskou misi marockých firem do České republiky, která vyústila v podpis memoranda o spolupráci mezi FENELEC a Českou elektrotechnickou asociací,“ vysvětluje Jakub Atarsia.

Na základě podepsané spolupráce už přicházejí konkrétní poptávky po českých technologiích. „Například v oblastech chytrého řízení domácností (smart home systémy), kabeláže, kamerových a zabezpečovacích systémů nebo technologií pro obnovitelné zdroje, zejména solárních parků, mobilních solárních kontejnerů a řešení pro e-mobilitu,“ vypočítává Atarsia. „Zároveň vnímáme rostoucí zájem o české produkty v oblasti rozvaděčů, transformátorů, nízkonapěťových komponentů, měřicí techniky, LED osvětlení a služeb spojených s energetickou efektivitou a smart grid řešeními,“ dodává.

Přes Maroko, kde už úspěšně působí, chce svůj byznys rozšiřovat do dalších zemí Afriky třeba česká firma ELKO EP. Ta nabídla tamějším zákazníkům systémy pro automatizaci budov, a to od rodinných rezidencí až po hotely, nemocnice nebo kancelářská centra.

Přečtěte si více o africké expanzi společnosti ELKO EP v článku na portálu ExportMag.cz

Díky napojení organizace FENELEC na marockou státní energetickou společnost ONEE nebo na africkou elektrotechnické konfederace CAFELEC se českým firmám otvírá možnost účasti také na marockých veřejných zakázkách a následně vstup na další africké trhy.

(tos)
• Teritorium: Afrika | Česká republika | Maroko | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Elektronika a elektrotechnika | Energetika

Doporučujeme