Česko bylo partnerskou zemí na zemědělském veletrhu v Chorvatsku

Velvyslanectví České republiky v Záhřebu připravilo účast českých firem ze sektoru zemědělství, potravinářství a řemesel na podzimním mezinárodním zemědělském veletrhu 29. Bjelovarski sajam 2022.

Akce, která se konala ve dnech 9.–11. září 2022 na výstavišti v Bjelovaru-Gudovci, a Česko se na ní prezentovalo jako partnerská země, se zúčastnilo osm českých společností osobně a pět společností katalogovou formou.

Ilustrační fotografie

Vzhledem k tomu, že Plzeňský kraj má dlouholetý partnerský vztah s Bjelovarsko-bilogorskou župou, v níž se veletrh konal, se jej zúčastnila i delegace Plzeňského kraje vedená hejtmanem Rudolfem Špotákem. Celkově výborný dojem z prezentace České republiky umocnilo vystupování Chodského souboru Mrákov a také to, že velvyslanec Milan Hovorka spolu s hejtmanem měli možnost na českém stánku přivítat i ministryni zemědělství Chorvatska Mariji Vučković.

Bjelovarski sajam je největší a nejpopulárnější veletrh, zaměřený na zemědělství a potravinářství, který se v Chorvatsku koná. Kromě tradičních zemědělských komodit, traktorů, zemědělských strojů, techniky, technologií a mechanizace, byla akce zaměřena i zahradnictví, zahrádkářství, pěstitelství, lesnictví a dřevařství, hnojiva a krmiva, stejně tak i na výstavu a prodej živého skotu, prasat a hospodářských zvířat.

Revoluce proti plastům. Startup Refork vyvinul rozložitelné příbory

Výstavy se účastnili jak především domácí, tak i zahraniční vystavovatelé, nákupčí, prodejci, odborná i početná laická veřejnost. Mezi hlavní zahraniční účastníky a vystavovatele patřily firmy z Rakouska, Francie, Finska, Řecka, SRN, Srbska, Slovinska, Bosny a Herzegoviny, Maďarska, Polska, Itálie. Velvyslanectví ČR zajistilo akvizici českých firem a celou účast ČR reprezentované Plzeňským krajem zorganizovalo.

Na veletrhu se představily firmy Kooperace Hrotovice, a. s. – firma produkuje krmné směsi a vojtěškové úsušky, vyrábí stelivo pro zvířata a pelety ze slámy na topení v automatických kotlích, teplárnách, elektrárnách. ProPelety, spol. s r. o. Žďár n. Sázavou – dodává komplexní dodávky technologií pro zpracování a využití energie z rostlinného odpadu a z rychle-obnovitelných přírodních zdrojů, zajišťuje rovněž dodávky výrobních linek pro zemědělce se zaměřením na rostlinnou výrobu, věnuje se výrobě agropelet a dodává technologie pro ekologické spalování pelet.

Ilustrační fotografie

Semix Pluso, spol. s. r. o. Otice – výrobce cereálií,  největší zpracovatel máku v ČR, Marlenka, a. s. Frýdek-Místek – výrobce pochutin na bázi medu, rodinný pivovar v Chodové Chodovar , Zetor Tractors, a. s. Brno– legendární výrobce traktorů od roku 1946, účastnil se spolu se svým zástupcem v Chorvatsku, firmou IDM Čotič, d. o. o., Agrofert, a. s. Praha – prostřednictvím své dceřiné firmy v Chorvatsku Agronom, d. o. o. Požega a Natural Gen, spol. s r. o. Hradištko pod Medníkem – největší vývozce genetického materiálu na světě.

Katalogovou formou se účastnily firmy z Plzeňského kraje: Plzeňský Prazdroj – proslulý výrobce piva, Sady Nebílovy, Lukrena – živočišná a rostlinná výroba, Městský pivovar Domažlice – minipivovar založený v roce 2020, Kolovečská keramika – již od roku 1785 vyrábí v Kolovči rod Volfů tradiční lidovou keramiku, Agaricus – největší producent žampionů v ČR.

Veletrh byl důkazem, že i v oblasti zemědělské a potravinářství pro české firmy v Chorvatsku existují příležitosti, ať už obchodní, tak i nepochybně i investiční. „Prostřednictvím naší prezentace jako partnerské země jsme chtěli tyto příležitosti přiblížit našim firmám a zároveň jim dát možnost nabídnout své výrobky a služby,“ řekl k tomu velvyslanec Milan Hovorka.

A dodal: „Osobně vidím v oblasti zemědělství, potravinářství a zemědělské techniky nezanedbatelný růstový potenciál pro ty společnosti, které již v Chorvatsku jsou, a nové šance pro ty, které se dívají po nových trzích. Velmi mne těší, že jsme podnikatelské příležitosti funkčně propojili s prezentací Plzeňského kraje a vytvořili tak celou řadu dalších synergií. Hejtmanovi Plzeňského kraje, panu Rudolfu Špotákovi, všem členům delegace a skvělým tanečníkům ze souboru Mrákov velmi pěkně děkuji za skvělou spolupráci a báječné partnerství. Zúčastněným firmám děkuji za projevenou důvěru. Už teď se těším na další akce, které budeme v tomto oboru organizovat, resp. se na nich budeme podílet.“

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko) Autor: Josef Dvořáček, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Chorvatsko | Evropa | Zahraničí

Doporučujeme