Česko centrem kosmických nápadů: Do inkubátoru ESA BIC už vstoupilo 25 startupů

Suborbitální rakety, malé drony, chytrá aplikace pro postřikovače pesticidů, superlehká kola, rentgen na umělecká díla nebo mobilní aplikace pro rybáře. To jsou příklady produktů a služeb, se kterými od května 2016 vstoupily startupy do kosmického inkubátoru ESA BIC v Česku. V květnu 2020 přibyly dva nové projekty.

Kosmický inkubátor ESA BIC slaví v tuzemsku čtvrté narozeniny. Za tu dobu jím prošlo 25 startupů. Našly si nové zákazníky, invrestory či obchodní partnery, expandovaly na zahraniční trhy. Zatím poslední rozšíření proběhlo na konci května 2020, přidaly se dva nové projekty – VRgineers a Varistar.

Z pětadvaceti projektů, které již využily či aktuálně využívají podpory inkubátoru ESA BIC v Praze a Brně, pochází šestnáct z Česka, zbylých devět je ze Slovenska, Francie, Švýcarska, Egypta či Indie. Dvanáct již svou inkubaci ukončilo.

Kosmické technologie v praxi

Drtivá většina firem se zabývá využitím kosmických technologií v praxi, čtyři rozšiřují využití svých produktů do kosmického průmyslu. Mezi technologie a oblasti, kterým se věnují, patří pozorování země, družicová navigace, kosmické technologie, pokročilé materiály a technologie, drony a simulační software.

„Startupy se u nás nejvíce zaměřují na oblast pozorování Země a družicových dat, což koresponduje s přítomností agentury GSA, která dělá Česko v tomto směru atraktivní lokalitou. Space aktivity se každoročně snažíme popularizovat i během Czech Space Week, který plánujeme i letos. Pokud to bude možné, konat se bude opět v první polovině listopadu,“ říká generální ředitel agentury CzechInvest, která je v Česku operátorem kosmického inkubátoru ESA BIC, Patrik Reichl.

Za čtyři roky se českým podnikům podařily mnohé úspěchy. Firma InsightART například objevila nový obraz Van Gogha, startupu Dronetag se podařilo vyhrát hlavní evropskou cenu v prestižní soutěži Galileo Masters, Mapy MapTiler mají měsíčně přes 250 milionů uživatelů, firma Spacemanic vyhrála pro svou družici start zdarma a herec Orlando Bloom se v Praze prohání na kole firmy Festka. Už 11 startupům z inkubátoru se navíc podařilo sehnat investora – a dohromady získaly investice za více než 240 milionů korun.

Dva nové přírůstky

Nováček Varistar analyzuje aktuální data z evropských družic Sentinel a amerických družic Landsat. Ty kombinuje s historickými daty a informačními technologiemi v zemědělství a vytváří mapy potenciální úrody a možných výnosů. Díky tomu přispívá k markantnímu snížení ekologické zátěže. Firma je jasným důkazem toho, jak kosmické technologie ovlivňují něco tak na první pohled “nevesmírného” jako je zemědělství.

V Brně se pak bude inkubovat VRgineers, který vyvíjí vlastní technologii pro virtuální realitu. Jedná se o profesionální brýle i virtuální prostředí včetně haptické interakce (stav, kdy uživatel na virtuální realitě na něco sáhne a dostane zpětnou vazbu tak, že má pocit, že sahá na tlačítka), což přináší nové možnosti pro průmyslový design nebo výcvik kosmonautů pro pobyt na Mezinárodní kosmické stanici. Ti si bezpečně na Zemi mohou díky virtuální realitě vyzkoušet práci na oběžné dráze. Mladá firma patří ve svém oboru mezi současnou světovou špičku a jejich technologie využívá i NASA nebo giganti jako Audi, BMW, Škoda, Airbus, RedBull, Universal Studios nebo NBC.

Přehled startupů inkubovaných v ESA BIC Prague a Brno

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme