Česko je mezi klíčovými zeměmi, kam firmy v rámci nearshoringu plánují přesunout výrobu

Po období, kdy bylo pro firmy z mnoha důvodů výhodné mít výrobní kapacity mimo Evropu, přichází doba nearshoringu, tedy přesunu výroby blíž zákazníkům.

Podle nejnovějšího reportu realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Nearshoring je pro něj region Střední a východní Evropy jednou z ideálních destinací: disponuje v rámci Evropy relativně levnou pracovní silou, vhodným geografickým umístěním a dobrou dopravní infrastrukturou.

Ilustrační fotografie

To výrobcům umožní ušetřit náklady včetně těch za dopravu, zkrátit dobu dodání a zvýšit flexibilitu objednávek. Vyhnou se přitom rizikům spojeným s narušením dodavatelských řetězců, jichž jsme byli nedávno svědky, rostoucím nákladům na lodní dopravu a negativnímu vnímání z hlediska ESG.

Hlavním cílem v rámci CEE budou země, jež disponují výhodami členství v EU a nacházejí se v blízkosti západních trhů – především Německa a Rakouska. Česko jako jediná země hraničí s oběma a splňuje i ostatní podmínky – a stává se tak žhavým kandidátem na umístění výrobních kapacit.

„Několik takových přesunů již proběhlo – do Česka svůj výrobní závod v posledních měsících umístila například společnost Jungheinrich. Víme už o mnohých dalších výrobcích, kteří Českou republiku či region střední Evropy zvažují jako jednu z preferovaných destinací, takže určitě budeme svědky dalších podobných aktivit, jež podpoří zdejší ekonomiku a zaměstnanost. Obecně se jedná o poptávky s přidanou hodnotou, tedy jak výrobní kapacity, tak vývojová centra, která mohou nabídnout zajímavé příležitosti i pro své dodavatele, jimiž se mohou stát lokální firmy,“ říká Jiří Kristek, partner a vedoucí pronájmu průmyslových ploch a nákupních parků, Cushman & Wakefield.

Zájem mají výrobci automobilových součástek i oděvů

Další výhodou Česka je pokračující výstavba nových industriálních kapacit: ke konci letošního prvního čtvrtletí bylo ve výstavbě přes milion a čtvrt metrů čtverečních těchto prostor, což je o 5 procent více než v předchozím kvartálu a o 9 procent více než ve stejném období loni.

Téměř čtvrtina objemu je v Karlovarském kraji, následuje kraj Plzeňský a Jihomoravský, uvádí Industrial Research Forum. To koresponduje se zmiňovaným důrazem na blízkost německému, respektive rakouskému trhu.

Ilustrační fotografie

Pro tamní automobilky Česko tradičně vyrábí díly a součástky – a tento trend by s nearshoringem mohl dále růst. Směřovat by k nám mohla i výroba strojů, elektrických zařízení a elektroniky. Zájem o CEE včetně České republiky ale projevují také třeba výrobci oděvů a dalšího spotřebního zboží.

Důvodem je mimo jiné blízkost koncovému zákazníkovi a nižší sociální a environmentální dopady výroby, jež jsou pro kupující čím dál zásadnější součástí rozhodovacího procesu.

„Česká republika je pro firmy zvažující přesun výroby atraktivní také díky geopolitické stabilitě, kvalifikované pracovní síle a investičním pobídkám, které však stále nejsou na úrovni okolních zemí. Zde vidím prostor pro zlepšení naší pozice v rámci středoevropské konkurence,“ doplňuje Jiří Kristek.

Poptávka od výrobců poroste – zejména po nových halách na míru

Moderní výrobní projekty mají většinou velmi specifické požadavky na velikost, uspořádání či vybavení prostor, na rozdíl třeba od těch určených ke skladování. Proto jsou pro jejich umístění nejvhodnější zcela nové haly, které se staví přímo na míru konkrétním potřebám dané výrobní firmy.

Budoucí klíčové oblasti pro nearshoringové příležitosti | Cushman & Wakefield

Pro realitní sektor tento trend znamená očekávaný nárůst poptávky po industriálních prostorech právě ze strany výrobců. V Česku se jejich podíl na celkovém objemu nájemců v posledních letech pohybuje zhruba mezi 30 a 40 procenty, nyní pravděpodobně bude růst.

V rámci CEE je přitom pro Česko hlavním konkurentem Polsko, jež je největším industriálním trhem regionu. Mimo něj se úvahy o přesunu výroby obracejí k jihoevropským zemím s levnější pracovní silou, především Španělsku a Portugalsku, a geograficky blízkému Turecku a Maroku.

Redakčně upravená tisková zpráva společnosti Cushman & Wakefield

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme