Česko může být strategickým partnerem Estonska v bezpilotním letectví

Drony a bezpilotní letouny nabývají v současném způsobu vedení války na významu v oblasti zpravodajství, sledování a průzkumu, přesných úderů a identifikace cílů.

Estonsko, podobně jako mnohé další země, usiluje o modernizaci svých schopností v oblasti bezpilotních prostředků (UAV) a v České republice vidí možného strategického partnera.

Ilustrační fotografie

Estonská armáda v současné chvíli připravuje novou koncepci zapojení bezpilotních prostředků do svých jednotek a jejich integraci se stávajícími systémy C4ISR (velení, řízení, komunikace, počítače, zpravodajství, sledování a průzkum), aby se zlepšilo povědomí armády o situaci na bojišti a schopnosti rychlého rozhodování.

Země má zájem pořídit několik typů UAV: mikrodrony, které mohou být využity ve velkém množství k překonání obrany nepřítele (taktika rojení), středně velké drony, ať už s pevnými křídly či rotorové pro průzkumné a sledovací mise, a také UAV pro identifikaci cílů a navádění dělostřelecké palby (Estonsko například v letošním roce pokračuje s nákupy samohybných jihokorejských houfnic K9 či amerických systémů HIMARS).

ExportMag.cz: Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Estonské obranné síly (EDF) v současnosti provozují několik typů bezpilotních letounů, integrace těchto prostředků do bojových operací estonské armády je ale nízké, užívané prostředky nejsou vhodné ke všem typům misí. Armádní bezpilotní letouny totiž musí mít řadu vlastností a kvalit, aby byly účinné ve vojenských operacích. UAV musí být schopný provozu v komplikovaných klimatických a povětrnostních podmínkách včetně větru, sněhu či husté mlhy.

Musí být schopen zůstat ve vzduchu po delší dobu, aby mohl provádět sledování a průzkum na velkém území, během této doby musí být schopen přenášet šifrovaná data ve vysoké kvalitě zpět na základnovou stanici v reálném čase. Musí se umět vyhnout detekci nepřátelskými radary, případně disponovat autonomními schopnostmi v případě ztráty spojení se základnou.

Dynamické odvětví v Česku

Pro Estonsko je proto potenciální přínos pořízení českých bezpilotních prostředků významný: Český průmysl bezpilotních letounů je rostoucím a dynamickým odvětvím, v zemi působí celá řada výrobců a dodavatelů UAV. Firmy sdružené v Alianci pro bezpilotní letecký průmysl, nově vznikající Platformě bezpilotního letectví při Hospodářské komoře ČR či v Asociaci obranného a bezpečnostního průmyslu nabízí vlastní řešení a mohou zákazníkům nabízet širokou škálu platforem, senzorů a dalšího vybavení a vytvořit tak řešení na míru. Díky své historii v oblasti letecké a obranné techniky Česká republika využila své technické dovednosti a zdroje a stala se předním dodavatelem bezpilotních letounů pro vojenské i civilní aplikace.

Ilustrační fotografie

S cílem seznámit se s nejnovějšími řešeními a inovacemi v průmyslu bezpilotního letectví proto v březnu 2023 přicestovala do České republiky delegace složená ze zástupců Estonského centra pro obranné investice, Estonských obranných sil a Obranné ligy Estonska.

Během třídenního programu se delegace seznámila například s firmou Primoco UAV, která se specializuje na vývoj a výrobu středně velkých UAV. Své průzkumné drony Leleka 100 a Leleka 1000 představila česko-ukrajinská společnost U&C UAS, delegace se také zúčastnila letové demonstrace dronů Argus Predator firmy Free Horizon, v Liberci se detailně seznámila se systémem SkySpotter 150 – plně autonomní a soběstačnou bezpilotní helikoptérou firmy LIAZ.

Mezi další významné společnosti v českém průmyslu bezpilotních letounů patří UpVision, která vyvíjí a vyrábí bezpilotní letouny pro průmyslové inspekce a mapování. Firma Honeywell představila své technologie pro bezpilotní letecký průmysl, zejména přelomový systém pro autonomní fungování UAV v oblastech s vysokou mírou rušení.

Část programu byla také věnována opačné straně mince z pohledu armády – obraně proti UAV. České firmy JISR Institute, URC SystemsRetia představily svá mobilní i permanentní řešení k odhalení, identifikaci a neutralizaci nepřátelských bezpilotních letounů včetně elektronických systémů k rušení, zmatení (spoofing) či vyřazení bezpilotních prostředků. Pro představu o šíři českého leteckého průmyslu se delegace seznámila také s vývojáři leteckých motorů pro UAV – firmou PBS Velká Bíteš a předním českým výrobcem aktivních leteckých radarů Eldis Pardubice.

Výčet firem, se kterými by se estonští experti mohli sejít je ovšem mnohem delší – v Česku působí také výrobci senzorů a dalších komponentů pro UAV či vývojáři software a autonomních systémů pro bezpilotní prostředky. Český průmysl bezpilotních letounů těží ze silných výzkumných a vývojových kapacit v zemi, kde několik univerzit a výzkumných ústavů provádí výzkum technologií a aplikací bezpilotních letounů. Výhodou českých výrobců je lokalizace výroby v EU, úzká spolupráce s Armádou ČR a vysoký počet mezinárodních referencí.

Návštěva estonské delegace v České republice poukazuje na rostoucí význam českého průmyslu bezpilotních letounů na globální scéně a české firmy mají v budoucích tendrech na modernizaci estonské armády vysokou šanci uspět.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tallinnu (Estonsko). Autor: Petr Preclík, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Estonsko | Evropa | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Letecký průmysl

Doporučujeme