Česko otevřelo velvyslanectví v Mali. Prioritou bude posilování bezpečnosti

Velvyslanectví České republiky v malijském Bamaku bylo otevřeno 28. října 2019. Vedoucí zastupitelského úřadu Robert Kopecký v hodnosti chargé d’affaires předal kabinetní list ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka do rukou státního tajemníka zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce Mali Boubacara Goulo Dialla.Česká republika se tak v rámci mezinárodního úsilí bude moci konkrétněji zaměřit na zlepšování podmínek života v regionu. Nově otevřené české velvyslanectví v Mali bude hrát klíčovou roli při posilování bezpečnostní spolupráce a při navyšování naší přítomnosti ve vojenských a civilních misích v regionu.

„Naše ozbrojené síly již několik let působí v rámci evropské výcvikové mise maliských ozbrojených sil (EUTM Mali), která posiluje kapacity pro boj proti terorismu. Pokud tam neuspějeme a dovolíme, aby si teroristé budovali svou pevnost před naším prahem, ohrozí to bezpečnost celé Evropské unie a zároveň i našich občanů,“ uvedl ministr Petříček.

Region Sahelu (Mali, Niger, Burkina Faso, Čad a Mauretánie) je zdrojovou a tranzitní oblastí migrace do Evropy a zároveň se potýká s působením teroristických skupin, pašováním zbraní a drog či obchodem s lidmi. Příčinou konfliktu v Sahelu je nestabilita v regionu, propustnost hranic a neexistence efektivní kontroly území ze strany státu. Problémem jsou rovněž špatné socioekonomické podmínky umocněné změnami klimatu a populačním růstem.

Nově zřízený úřad bude přispívat k rozvoji obchodně-ekonomické spolupráce a prostřednictvím humanitárních, rozvojových a ekonomických projektů se ČR bude podílet na zlepšování podmínek života v Mali. I přes složitou bezpečnostní situaci zůstává Mali významným obchodním partnerem ČR mezi zeměmi subsaharské Afriky.

V současnosti v Mali působí 118 českých vojáků ve výcvikové misi EU (EUTM). Český kontingent je tak v rámci mise druhý nepočetnější. Čeští vojáci rovněž působí v mírové misi OSN MINUSMA.

Foto: MZV ČR

• Teritorium: Afrika | Mali | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Služby

Doporučujeme