Česko posiluje v letectví, GE Aviation roztáčí nový motor

Americká firma GE Aviation hlásí první start turbovrtulového leteckého motoru Advanced Turbotrop (ATP), pouhé dva roky od zahájení vývoje v pražských Letňanech. Česko tímto počinem posiluje postavení v elitním klubu sedmi zemí na světě, které vyvíjejí, vyrábějí a exportují letecké motory.

Zkouška supermoderního turbovrtulového motoru ATP je dalším z kroků při naplňování investiční smlouvy s vládou České republiky z roku 2016, která firmu zavazuje k vybudování nové globální centrály GE pro turbovrtulové motory. Pracovní uplatnění by v tuzemsku mělo najít během pěti let 500 nových zaměstnanců, loni bylo již přijato 170 pracovníků a dalších 80 má nastoupit letos.

Proces certifikace motoru ATP skončí v roce 2020, se spuštěním výroby se počítá do čtyř let. Na vývoji a výrobě chce GE Aviation spolupracovat s tuzemskými univerzitami a tuzemskými dodavateli. Produkce má ve fázi plné kapacity přesáhnout 400 motorů ročně. Prozatím se s motory ATP počítá pro zcela nový letoun Cessna Denali firmy Textron Aviation. Prvořadým odběratelem bude Severní Amerika.