Česko poskytne humanitární pomoc lidem postiženým konfliktem v Etiopii

Ministr zahraničí Tomáš Petříček rozhodl o uvolnění 10 milionů korun na naléhavou pomoc pro uprchlíky v Súdánu a Etiopii. Humanitární situace v severoetiopském regionu Tigraj se totiž v posledních týdnech výrazně zhoršila vlivem ozbrojeného konfliktu, který zde probíhá. Pomoc bude poskytnuta prostřednictvím Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

„Poslední vývoj v Etiopii sledujeme s velkým znepokojením. Etiopie je naším klíčovým partnerem v regionu Afrického rohu a patří mezi prioritní země rozvojové spolupráce,“ uvedl ministr Petříček. Etiopie chce být středněpříjmovou zemí do roku 2025 a Česká republika tuto vizi podporuje. Potvrdil to při své loňské návštěvě země i šéf české diplomacie, kterého do Etiopie doprovázela delegace podnikatelů.

Schválená finanční pomoc navazuje na předchozí spolupráci s UNHCR. Česko už dříve do problematických regionů vyslalo svého experta na humanitární ochranu a nedávno rovněž deseti miliony korun podpořilo i projekt zaměřený na ochranu vysídlených žen a dívek.

„Podporujeme všechny kroky, které povedou k urovnání situace, včetně usmíření a vytvoření politického systému, v němž všechny národnosti a etnika budou žít v harmonii a respektu k vzájemným odlišnostem,“ poznamenal ministr Petříček. Důležité je ale zároveň zachování územní celistvosti Etiopie, role Africké unie tak zůstává nezastupitelná.

Na humanitární krizi dokázal efektivně zareagovat Súdán, zejména pak na své východní hranici. V celé oblasti systematicky působí celá řada mezinárodních organizací, mimo jiné Mezinárodní výbor Červeného kříže, Lékaři bez hranic a UNHCR.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Addis Abebě (Etiopie).

• Teritorium: Afrika | Etiopie | Súdán | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Bezpečnost

Doporučujeme