Česko už má schváleny všechny evropské programy do roku 2027

Česká republika dosáhla teprve jako druhý členský stát Evropské unie schválení všech devíti programů politiky soudržnosti v novém programovém období 2021 až 2027.

Završil se tak proces příprav a vyjednávání vedený Národním orgánem pro koordinaci Ministerstva pro místní rozvoj a ministerstvy odpovědnými za jednotlivé programy.

Ilustrační fotografie

Česko může dosáhnout až na 550 miliard

Schválením Operačního programu Spravedlivá transformace (26. září) se Česku naplno otevírá příležitost dosáhnout v příštích letech na investice ve výši téměř 550 miliard korun. 

„Jsem hrdý na práci všech kolegů z MMR a zapojených ministerstev, kteří se na přípravě programů podíleli. Společnými silami jsme dosáhli cíle. Jsme teprve druhou zemí, kde jsou všechny programy kompletní a schválené. Věřím, že se nám podaří realizovat další desítky tisíc kvalitních projektů, které přispějí k rozvoji naší země, regionů a pomohou naší ekonomice,“ ohodnotil situaci místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Evropské dotace podpoří projekty výzkumu, vývoje a inovací malých a středních firem

„Gratuluji České republice k úspěchu. Částka 550 miliard korun pro dalších sedm let je nyní tou nejlepší investicí. Jsou to stěžejní peníze, které může Česká republika použít na digitální transformaci, rozvoj regionů i na postcovidovou obnovu či na zmírnění důsledků ukrajinské krize či v boji s rostoucími energiemi. V současné době je testováno naše evropské spojenectví, a právě proto, více než kdy jindy, je politika soudržnosti velmi důležitá. Přivádí nás zpět dohromady ke spolupráci,“ okomentoval Hugo Sobral, vedoucí kabinetu komisařky Elisy Ferreiry pro regionální a městskou politiku.

Česká republika má již přes 20 let zkušenosti s čerpáním fondů EU. Schopnost smysluplně čerpat dotace z jednotlivých programů svědčí o dobře nastaveném systému a silném nástroji, kterým politika soudržnosti je. Jejím prostřednictvím se podařilo účinně přispět k rozvoji mnoha regionů či zmírnit dopady nepředvídatelných událostí.

Do konce roku přibydou desítky výzev ve všech programech

V současné době mohou žadatelé předkládat své projekty do více než 80 otevřených výzev ze šesti operačních programů. Do konce letošního roku plánují jednotlivé řídící orgány vyhlásit celkem 178 výzev o celkovém objemu více než 370 miliard korun. 

Přehled všech vyhlášených či plánovaných výzev

Pro seznámení s aktuálně startujícím programovým obdobím připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj publikaci Abeceda fondů EU.  Do konce roku rovněž probíhají pro potenciální žadatele semináře k projektovému a finančnímu řízení. Ty jsou organizovány regionálními Eurocentry a registrace je možná na www.dotaceEU.cz.

• Teritorium: Česká republika | Evropa

Doporučujeme