Český chmel v tureckém pivu

Istanbulský minipivovar „3 Kafadar“, v překladu „3 Kamarádi“, patřící v současnosti mezi 9 fungujících minipivovarů v Turecku, koupil od české společnosti SEKADO s.r.o. první kamion chmelu. Turečtí zákazníci tohoto prémiového výrobce se tak mohou těšit na prvních 70 000 litrů piva, které bude z této 19,5 tunové zásilky vyrobeno.  

3 Kamarádi“ jsou minipivovarem sídlícím v průmyslové zóně spíše konzervativnější istanbulské části „Basaksehir“. Při vstupu do průmyslového areálu, ve kterém je možné najít sklady a výrobny snad všech různých producentů od šicích strojů až po automotive, by jeden ani nečekal, že najde minipivovar. O to výraznější je poté dojem, jehož se mu dostane, když vstoupí do prostorů společnosti Altin Fici vařící pivo pod značkou „3 Kafadar“.

Tento pivovar s roční kapacitou 360 000 litrů, jehož hlavními zákazníky jsou zejména istanbulské bary a restaurace, se nyní stejně jako většina subjektů z oboru potýká s velice těžkou situací. 40% propady prodeje a v současnosti zavřené bary nevěstí na první pohled nic dobrého. „3 KafadarIpa“ či „Belgian Blond“ si ovšem pomalu nachází své zákazníky a majitelé pivovaru zůstávají přesvědčeni o budoucí výnosnosti svého díla.  

I přes značná každoročně rostoucí omezení, která se v Turecku na prodej alkoholu (každým rokem představována) uplatňují, přes zákaz reklamy až po stále stoupající daň, která na každé prodané lahvi piva činí více než 50% její ceny, počet minipivovarů v Turecku mírně stoupá. Na základě informací od samotných výrobců nyní evidujeme snahu o založení dalších dvou mini pivovarů. Jelikož se tento druh pivovarů soustředí na kvalitu, otevírá to další prostor pro český chmel, případně kvasnice či i pivovarnické technologie. Když k tomu všemu započteme záměr Altin Fici uzavřít s českými producenty smlouvu o distributorství, stoupající podíl českého chmele v tureckém pivo je takřka zaručen.   

Projekt na podporu českého piva, výrobců chmele i výčepních technologií z jara roku 2019 tak již nese svoje ovoce. Kromě chmele nabízí další možnosti k úspěchu i jedinečná výčepní technologie, kterou můžeme tureckým partnerům nabídnout. Potenciál proto zde je i v této době, kdy některé bary využívají nuceného zavření k rekonstrukcím a obnově svého interiéru. 

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Ankaře (Turecko). Autor: Pavel Daněk, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme