Český design vychází vstříc francouzskému „art de vivre“

Francouzští zákazníci kladou vysoké nároky nejen na kvalitu a technické provedení výrobků, ale lépe se uplatňují firmy zohledňující kritérium designu, jež dodává produktu a značce identitu a zvyšuje její rozpoznatelnost.

Ve Francii se díky atraktivnímu designu prosazují také české firmy jako Lasvit, mmcité, Todus, Ton nebo Rako.

Ilustrační fotografie

Francouzský „art de vivre“, estetika a krásné předměty vždy byly a jsou součástí místní kultury. Produkty s osobitým designem vyrobené z kvalitních či inovativních materiálů mají mnohem větší šanci zaujmout náročného francouzského zákazníka, který má na výběr z nepřeberného množství produktů a značek z celého světa.

Slovo design má původ ve francouzských slovech „dessin“ (kresba) a „dessein“ (nápad). Ve Francii se design začal rozvíjet už od počátku 20. století s rychlým rozmachem industrializace. Dnes se vyučuje na mnoha prestižních školách, které jsou kolébkou velikánů průmyslového designu a architektury. Le Corbusier nebo Philippe Starck, pocházejí právě z Francie.

Česká sklářská a designová značka Lasvit, výrobce zakázkových světelných instalací, má ve Francii své zastoupení, které se stará o vyhledávání obchodních příležitostí a spolupráci s architektonickými studii. Lasvit dodal svou instalaci „Tančící listy“ do lobby hotelu Peninsula na nejznámější pařížské třídě Champs Elysées nebo stropní osvětlení do kavárny a cukrárny v annexu hotelu Ritz.

Podle Evy Křížkové, area manager společnosti pro Francii, se designéři musejí často vypořádat s nelehkými požadavky svých klientů. Například v případě osvětlení pro kavárnu hotelu Ritz měl návrh připomínat typické francouzské pečivo „madlenky“.

Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

Výrobce městského mobiliáře mmcité působí na francouzském trhu již více než 20 let prostřednictvím svého výhradního distributora. Francie je pro firmu třetím největším zahraničním trhem. Karol Giszczak, ředitel exportu firmy, uvádí: „Naší výhodou oproti konkurenci je, že dokážeme zákazníkovi nabídnout komplexní řešení od A do Z – od designu, poradenství, přes výrobu a montáž až po servis. Kvalitní design je podmínkou, ale i samozřejmostí.“

Mmcité dodala mobiliář například na pařížská letiště Charles de Gaulle a Orly nebo do moderní obchodní pařížské čtvrti La Défense. Mezi nejpopulárnější výrobky se řadí lavičky, autobusové čekárny, stojany na kola a cyklo-přístřešky.

Český výrobce exteriérového nábytku Todus je ve Francii aktivní již 15 let. Za tuto dobu si vydobyl na tomto silně konkurenčním trhu své místo a v dalším rozvoji se může opřít o své reference z úspěšných realizací. Na dotaz, v čem se liší vkus Francouzů, odpovídá zakladatel firmy a obchodní ředitel Pavel Kollárovits: „Francouzští klienti jsou odvážnější, co se například barev týče, nebojí se zvolit barvy jako jsou žlutá, modrá, zelená, na rozdíl od Čechů, Němců či Švýcarů, kde spíše převládá antracitová či šedá.“

A čím si Todus získal důvěru na místním trhu? „Je to kvalita produktu, který vydrží, servis, služba, operativní reakce a lokální výroba v Opavě v České republice“. Todus vybavil svými výrobky nejen luxusní hotely v Alsasku, v Biarritzu či na Champs Elysées v Paříži, ale i mnoho soukromých rezidencí.

Ilustrační fotografie

Jeden z mála světových výrobců ohýbaného nábytku Ton do Francie exportuje již desítky let. Zpočátku šlo zejména o užitkový nábytek pro sektor Horeca (hotelnictví a gastronomie). Díky navázání spolupráce se světovými designéry získaly jeho výrobky nový vzhled, což se pozitivně promítlo i do navýšení exportu do Francie.

Jak konstatuje Hana Šťastová, manažerka TON pro export, „spolupráce s mezinárodními designéry se odráží nejen v krásném produktu, ale je zajímavá také proto, že tito designéři díky svým kontaktům s různými studii pomáhají budovat komunitu kolem značky a zpětně tak podporují její image.“

Firma Rako je obecně vnímána jako tradiční výrobce užitkových keramických obkladů a dlažeb, které ve Francii prodává od roku 2011 skrze početné distribuční kanály. Aby si však její výrobky našly cestu k francouzskému zákazníkovi ve větším, bylo nutné přizpůsobit se místnímu vkusu barevně, designově i formátově a rozšířit sortiment v produktových řadách.

Firma proto oslovila italská designerská studia a významně investovala do zařízení nových výrobních linek. „Díky kvalitním výrobkům, novým technologiím, atraktivnímu designu a spolehlivému servisu tak dnes Rako patří do TOP 10 prodejců dlažby a obkladů na francouzském trhu, s téměř 4 miliony prodaných m2,“ uvádí Yannick Laisne, obchodní zástupce pro Francii.

Jak vypadá mistrovská židle? Přečtěte si o nábytkářské značce Master and Master

Vytrvat a získat důvěru

Pro působení ve Francii radí podnikatelé, kteří zde uspěli, především vytrvat a získat důvěru partnera. Francouzští zákazníci ocení pružný a tvůrčí přístup, jsou ale velmi obezřetní, nároční na kvalitu materiálů a design. V centru jejich pozornosti jsou šetrné výrobní postupy a ohleduplnost k životnímu prostředí.

Firmy doporučují účast na odborných veletrzích, je třeba mít na zřeteli, že k tomu, aby účast měla kýžený efekt a vedla k navázání obchodních vztahů a realizaci prvních zakázek, je nutné veletrhy absolvovat pravidelně několikrát za sebou. Nejvýznamnějšími událostmi pro uplatnění designových firem jsou veletrhy Maison & Objet, EquipHôtel, Mondial du bâtiment či Foire de Paris. Mezi českými firmami je o účast například na veletrhu Maison et Objet velký zájem a agentura CzechTrade účast na něm pravidelně podporuje programem Design pro konkurenceschopnost.

České velvyslanectví v Paříži zorganizovalo za finanční podpory pro projekty ekonomické diplomacie PROPED již několik akcí na propagaci a zviditelnění českých kreativních značek a designu u francouzského publika. Kromě „Dne českého designu“ na ambasádě se uskutečnila v loňském roce cesta novinářů prestižních francouzských designových periodik IDEAT, ELLE Décoration a Intramuros na největší českou a středoevropskou přehlídku designu a módy Designblok.

Novináři měli možnost seznámit se s tím nejlepším, co česká designová scéna nabízí, a navštívit místa, kde kreativní díla vznikají: sklárnu Ajeto – součást skupiny Lasvit, sklářskou firmu Preciosa, showroom rodinné firmy vyrábějící designové vířivky a swim spa USSPA a mnoho dalšího. Na základě této novinářské cesty vzniklo několik článků představujících český design široké i odborné francouzské veřejnosti.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Paříži (Francie). Autorka: Zuzana Gamrotová, ekonomická diplomatka.

• Teritorium: Evropa | Francie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Design

Doporučujeme