Český fond bude v Portugalsku investovat do blockchainu

Portugalsko a Česká republika se mohou navzájem inspirovat a spolupracovat v oblasti nejmodernějších technologií.

Ve dnech 8.–10. 11. 2021 jednal v Portugalsku managing partner fondu Rockaway Blockchain Fund sídlícího v České republice Viktor Fischer se svým týmem o plánované významné investici a vytvoření blockchain technologické základny globálního významu právě v Lisabonu.

Ilustrační fotografie

Jako blockchain se v informatice označuje speciální druh distribuované decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. V současnosti se nejčastěji používá jako účetní kniha kryptoměn (např. bitcoin nebo ethereum, ale i další).

Stává se v této oblasti dominantní  díky schopnosti uchovávat transakce provedené uživateli příslušné blockchainové aplikace. Kombinace blockchainu s kryptografií umožňuje zajistit anonymitu operací a zabránit neoprávněným transakcím. Jedná se o technologii, která vytváří důvěru mezi dvěma a více subjekty v prostředí, kde si tyto subjekty nedůvěřují. Tato technologie nejen že stojí za vznikem bitcoinu, ale díky ní vznikají v dnešní době decentralizované aplikace jako například směnárny, burzy či lending-borrow platformy, kde všechno funguje plně automaticky. Díky blockchainu je možné prakticky vytvářet digitální vlastnictví.

Firma Altron dodává na Blízký východ odolné cloudové kontejnery

Portugalsko se v hledáčku fondu Rockaway Blockchain Fund neobjevilo náhodou. Portugalská vláda dlouhodobě deklaruje novým technologiím prioritní podporu a změna se nedá předpokládat ani po předčasných parlamentních volbách v lednu 2022. Jedním z příkladů může být vynětí příjmů v některé z kryptoměn z daňové povinnosti vůči portugalskému finančnímu úřadu. Portugalsko se také staví velmi aktivně k evropské iniciativě „startup nations“.

Bylo to koneckonců právě v Lisabonu, kde zahájila během WebSummitu 2021 svou činnost ESNA, tedy Evropská aliance startupových národů. Na tradiční WebSummit konaný počátkem listopadu navázala v následujícím týdnu za nesrovnatelné menší mediální pozornosti konference Solana Breakpoint 2021 zaměřená právě na blockachainové technologie, jíž se účastnili jak představitelé firem, obchodní manažeři, tak i developeři (tedy programátoři) z celého světa.

S tím souvisí další důvod výběru Lisabonu jako ideálního prostoru pro realizaci významného projektu českého fondu. Portugalsko má dlouhodobě nastaveny velmi vstřícné imigrační podmínky pro cizince, kteří přicházejí i z třetích zemí a přinášejí vysoké know-how. Projekt fondu Rockaway Blockchain Fund počítá totiž zejména s tím, že do Lisabonu přivede několik stovek developerů z různých zemí.

Mezi účastníky setkání se objevila celá řada českých developerů, ale také lidí, které se věnují dlouhodobě propagaci blockchainových technologií v ČR. Jedním z jejich nedávných záměrů je tak například plán na zařazení výuky blockchainu jako oboru na Fakultě informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Tím by se Česko mohlo stát zdrojovou zemí kvalitních blockchainových odborníků a zároveň inspirací pro jiné země, které se v oblasti snaží profilovat, včetně Portugalska.

Ilustrační fotografie

Velvyslanec ČR v Lisabonu Petr Šelepa se dne 9. 11. 2021 setkal s managing partnerem Rockaway Blockchain fondu Viktorem Fischerem, předsedkyní asociace Digital Economy Network Karolínou Brennerovou a místopředsedou asociace Markem Ondrouškem. Velvyslanectví ČR v Lisabonu nabízí fondu poskytovat zejména konzultační servis v oblasti regulatorních novinek v zemi, monitoring aktuálně platné legislativy a také politické situace, která má na fiskální strategii pochopitelně dopad.

Zároveň je velvyslanectví připraveno pomoci při souvisejících realitních operacích a v neposlední řadě také poskytnout institucionální podporu u relevantních portugalských úřadů. Úspěch této investice pak bude jednak úspěchem portugalské strategie vstřícnosti vůči nejnovějším technologiím a jejich nositelům, ale také úspěchem české blockchainové komunity, která se v případě dokončení celého projektu zařadí mezi globální hráče v odvětví, jemuž by mohla patřit budoucnost digitálního světa.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Lisabonu (Portugalsko). Autor: Ing. Petr Klíma, zástupce velvyslance.

• Teritorium: Evropa | Portugalsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Bezpečnost | Software a ICT služby

Doporučujeme