Český kapitál stojí za velkou investicí v Gruzii

Společnost Green Resort, kterou vlastní tři Češi a jeden slovenský občan, zakoupila v Gruzii v Adžarsku 179 ha půdy, na které vybuduje velký rekreační komplex. Jeho součástí budou apartmány, hotely, bazény, golfové hřiště atd. V současnosti Gruzie představuje zemi, která roste solidním ekonomickým tempem a její liberální prostředí je ideální pro zahraniční investice, z ČR nevyjímaje.Stavební boom v Gruzii

Gruzínský stavební trh v současnosti zažívá velký boom. Především v hlavním městě Tbilisi, ale i v přímořských letoviscích vyrůstá velké množství nových bytových jednotek určených pro trvalé bydlení nebo jako apartmány pro rekreační účely. Rovněž začíná výstavba celých rekreačních komplexů. Tento zájem zachytili rovněž čeští podnikatelé, kteří společně se svým slovenským kolegou v Gruzii založili firmu Green Resort.

Rekreační komplex Green Resort bude vybudován na 179 ha dosud nevyužité půdy. V průběhu několika příštích let tak dojde ke kompletní přeměně dosavadních mokřin poblíž města Kobuleti v Autonomní republice Adžarsko v Gruzii. Projekt, který je navržen architektonickou kanceláří Chybík + Krištof bude zahrnovat hotely, apartmánové domy, bungalovy, golfové hřiště, restaurace, bazény a i minipivovar. Na jeho výstavbu bude dohlížet česká firma a rovněž použité technologie budou z ČR. Projekt se tak kvalitativně chce odlišit od podobných projektů v oblasti.

Slavnostní podpis dohody mezi firmou Green Resort a vládou Adžarska se konal dne 27. března 2019. Za gruzínskou stranu vystoupil s projevem předseda vlády Mamuka Bakhtadze a předseda vlády Adžarska Tornike Rijvadze, za ČR chargé d’affaires Jiří Preclík. Celá ceremonie byla živě vysílána hlavními gruzínskými televizními kanály.

Příležitost pro české podnikatele a investory

Tato investice českého kapitálu je důkazem toho, že nyní je vhodná doba do Gruzie investovat. Země se nachází v období ekonomického rozvoje (každoroční růst HDP okolo 5%) a skýtá tak mnoho příležitostí pro investice, a to nejenom pro investice do turistického ruchu. Rovněž gruzínské investiční prostředí a malá byrokracie je pro investice velmi vstřícné.

V Gruzii chybí základní zpracovatelský průmysl a gruzínská vláda finančně motivuje zahraniční firmy k investicím v této oblasti. Velkou příležitost rovněž představuje zemědělský sektor, který je značně zastaralý a neefektivní.

Pokud má nějaká česká firma zájem o podobnou investici (nejenom v oblasti rekreace), doporučujeme obrátit se na Velvyslanectví ČR v Gruzii, které potenciálním investorům poradí, zda investice do té či oné oblasti má smysl. Pracovníci ambasády mají také dobré kontakty na místní úřady a jsou schopni dojednat potřebná jednání.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tbilisi (Gruzie). Autor: Jiří Preclík.

• Teritorium: Asie | Gruzie | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme