Český kosmický průmysl a startupy na 73. Mezinárodním astronautickém kongresu ve Francii

Mezinárodní astronautický kongres (International Astronautic Congress) je významnou akcí propojující každoročně aktéry globální kosmické komunity s rozvíjejícím se ekosystémem kosmických startupů.

Kongres je skvělou platformou nabízející nové příležitosti pro navazování kontaktů a potenciálních partnerství a účastní se ho vedoucí pracovníci světových kosmických agentur. Díky podpoře ekonomické diplomacie se na letošním 73. ročníku mohla prezentovat desítka českých startupů a firem kosmického průmyslu.

Ilustrační fotografie

Mezinárodní astronautický kongres organizuje každý rok jiná členská země Mezinárodní astronautické federace IAF. Letošní 73. ročník hostila v Paříži francouzská vládní vesmírná agentura CNES (Centre national d’études spatiales), která letos slaví 60 let od svého vzniku a účastnil se ho rekordní počet 8 800 delegátů ze 130 zemí a 250 vystavovatelů. 

Francie je v oblasti kosmických aktivit jedním ze světových lídrů. Francouzská kosmická komunita vyvíjí a vyrábí inovativní kosmická řešení a podporuje nejprestižnější národní mise, zejména v oblasti pokročilé vědy. Francie je spolu s Německem největším přispěvovatelem do rozpočtu Evropské vesmírné agentury (ESA). Prostřednictvím programů ESA se české firmy dostávají do mezinárodních dodavatelských řetězců a mohou následně profitovat i z čistě komerčních kosmických aktivit.

Španělsko chce vyslat vlastní raketu do vesmíru

Hostitel a organizátor akce se zavázali připravit letošní 73. ročník jako udržitelný, začleněním do všech úrovní organizace akce postupy dle normy ISO 20121: 2012 „odpovědná akce“, která monitoruje sociální, ekonomický a environmentální dopad akce s cílem minimalizovat její uhlíkovou stopu.

Velvyslanectví České republiky v Paříži spolu s podnikatelským inkubátorem Evropské kosmické agentury v Praze ESA BIC Prague, spravovaném agenturou CzechInvest, finančně podpořilo ze společného nástroje na podporu ekonomické diplomacie PROPED český národní stánek pod hlavičkou Czech Space.

Na stánku se prezentovaly startupy z inkubátoru ESA BIC Czech Republic a firmy z kosmického průmyslu vyvíjející družice, jejich části či poskytující služby zpracování dat v oblasti pozorování Země a navigace apod.: Stratosyst, Needronix, Spacemanic, Turncircles, Zaitra, CGI, Huld, TOPTEC, 5M, ESC Aerospace. Na zvláštní expozici se prezentoval Výzkumný a zkušební letecký ústav a České vysoké učení technické.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Paříži (Francie).

• Teritorium: Evropa | Francie | Zahraničí

Doporučujeme