Český křišťál zazářil v Indii

Podnikatelská delegace složená ze zástupců předních českých skláren navštívila ve dnech 25.–29. listopadu 2019 Indii. Velvyslanectví ČR v Dillí ve spolupráci s Honorárním konzulátem České republiky v Mumbaí a zahraniční kanceláří CzechTrade připravilo v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) program složený z podnikatelských seminářů a dvoustranných schůzek s indickými obchodními partnery v indickém hlavním městě Dillí a v Mumbaí.České sklářství reprezentovaly některé velké společnosti jako Preciosa, Crystal Bohemia, Crystalite Bohemia a Cerva Bohemia. Současně v delegaci měly zastoupení i střední a malé podniky: Caesar Crystal Bohemiae, Halama Crystal, Ladislav Ševčík – Bohemia Crystal, Sklo Šafránek, Oliva Glass a ECC Group. Fenomén české umělecké sklářské tvorby velice úspěšně reprezentoval pan Jiří Pačinek, který v prostorách velvyslanectví během společenské akce navazující na podnikatelský seminář předvedl i živou ukázkou výroby ručně foukaného skla.

Nejen zmiňovaná ukázka, kterou umožnila indická sklářská umělkyně paní Reshmi Dey zapůjčením mobilní sklářské pece, vzbudila zasloužený zájem a mimořádnou pozornost. S velkým zájmem indických podnikatelů se setkala i poměrně různorodá česká podnikatelská delegace, v níž měly zastoupení firmy specializující se na průmyslově vyráběné sklo, ale i výrobci ručně foukaného a broušeného křišťálu nebo také skleněných šperků.

Součástí oficiálního programu mise byla jednání s indickými partnery o podepsání memoranda o porozumění, které by upravovalo spolupráci v oblasti sklářství. Tato jednání vedli na české straně zástupci Českého a moravského sklářského klastru v čele s Daliborem Šilhavým. Na indické straně se jednání účastnili zástupci uskupení India SME Forum a Ministerstva mikro, malých a středních podniků Indie. Memorandum bylo podepsáno na závěr podnikatelské mise v Mumbaí.

Velvyslanec Milan Hovorka po skončení podnikatelské mise uvedl: „Skvělá skupina profesionálů, kteří brandovali nejen sebe a své společnosti, avšak také Českou republiku. Zároveň věřím, že po této misi budou následovat další, protože tento trh si žádá intenzivní péči na úrovni stálých obchodních zástupců a distributorů. Dialog na institucionální úrovni je rovněž velmi vítaný. Nelze však zůstat jen u podpisu memoranda. Naplánovat je nutné další konkrétní aktivity, které memorandum naplní. Nemusím zdůrazňovat, že velvyslanectví v Dillí zůstává našim sklářům plně k dispozici.“

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Dillí (Indie). Autor: Milan Touš, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Asie | Indie | Zahraničí

Doporučujeme