Český letecký průmysl: Tradiční hráč si dělá světové renomé v nových oblastech

Letecký průmysl si v České republice za více než sto let své existence vybudoval na mezinárodním poli respektovanou pozici. Tu si většina znalých spojí s cvičnými a lehkými bojovými letouny od výrobce Aero Vodochody, dopravními a transportními letouny L-410 z dílny Let Kunovice (nyní Aircraft Industries) či rozsáhlou produkcí letadel kategorie UL/LSA. Tisíce kusů těchto letounů našly své spokojené zákazníky na všech kontinentech vyjma Antarktidy a jejich často modernizované verze pokračují v úspěšné tradici.

Hybridní letoun Zuri
Hybridní letoun Zuri | Archiv Euro

Jak výčet napovídá, tuzemský průmysl se velmi často – a právem – honosí titulem jedné z mála zemí na světě, která je schopna vyrobit letoun od A do Z zcela na svém území. Obdobnou schopnost si země drží i v oblasti vývoje a výroby leteckých motorů.

Čeští zástupci však stále zřetelněji promlouvají i do dalších oblastí, což dokládá rostoucí řada světových referencí a úspěchů. Při bližším pohledu se tak ukazuje význačná konkurenceschopnost domácího průmyslu, jehož portfolio zahrnuje všechny hlavní podoblasti.

Jako první lze uvést výrobce ATM systémů a radarové techniky, kteří díky svému umístění vytváří z východočeského města Pardubice významný hub. Zástupcem skutečně globálních rozměrů je v tomto případě společnost ERA, poskytovatel ATM systémů a vojenských řešení pro detekci, sledování a identifikací cílů. Produkty našly uplatnění od Spojených státu amerických přes Velkou Británii po Indii, Čínu nebo Austrálii. Působnost ve více než šedesáti zemích či zakázky pro NATO tak mluví za vše.

Další chloubou domácí produkce je firma ELDIS, jejíž aktivní radarové systémy pokrývají oblast vzdušného prostoru v Kanadě, Rusku či Indonésii. Trojici úspěšných uzavírá firma Retia, která obdobně nabízí přehled nad vzdušnou situací a může se prezentovat zakázkami od Ministerstva obrany Vietnamu nebo Airbus Defence and Space.

České vrtule využívá Jižní Afrika, Čína i Japonsko

Byť se může jednat o překvapující fakt, své pevné místo si tuzemští výrobci našli i v segmentu vrtulí. Pražská společnost Avia Propeller, jejíž kořeny sahají více než sto let nazpět, se jakožto výrobce celokovových vrtulí stala dodavatelem pro výrobce motorů Lycoming nebo historické kousky jako je T-6 Texan.

Pouze pár kilometrů od tohoto závodu sídlí Woodcomp Propellers, jejichž specializací jsou dřevěné a kompozitní vrtule. Společnost exportuje do desítek zemí po celém světě a jejich vrtule se točí na letadlech od Jižní Afriky po Čínu a Japonsko. Široké spektrum aplikací pak uzavírá v tomto segmentu společnost Mejzlik Propellers, která začíná významně vstupovat do sektoru bezpilotních letadel (UAV).

Každý stroj vyrobí česká firma na míru podle požadavků zákazníka.

S rozmachem turismu, špatnou dopravní dostupností, vzdálenostmi mezi regiony či úsilím rozvíjet ekonomiku nabírá letecká doprava v mnoha částech světa na síle. S tímto trendem souvisle vyvstává i potřeba adekvátní infrastruktury. V České republice tyto vysoké nároky splňuje firma Transcon Electronic Systems, která se již třicet let specializuje na elektronické a elektrické vybavení pro letiště a heliporty. Ve svém oboru letištních technologií patří mezi pět největších hráčů na světě. Část jejich služeb tvoří unikátní projekty modulárních letišť, které umožňuji za velmi krátkou dobu a se sníženými náklady vystavět celá letiště. S tímto produktem společnost v poslední době prorazila například v Senegalu, když získala projekt v hodnotě 151 milionů eur.

Stále se rozvíjející sektor UAV, ať už pro civilní či bezpečnostní využití, se stal důležitou součástí také české specializace. V Praze sídlící společnost Primoco UAV se za pět let své existence velmi rychle etablovala a vstoupila na trhy v Asii, na Blízkém východě, Africe či Jižní Americe. Její produkty nabízí širokou aplikaci od zemědělství po průzkumné a hlídkovací účely. Pozornost pak společnost přilákala v dubnu 2020 úctyhodným výkonem svého modelu One 150, který vydržel ve vzduchu nepřetržitě patnáct hodin a uletěl 1650 km.

Krok směrem k budoucnosti létání

Inovace a neustálý vývoj po boku výhledu do budoucnosti létání utváří jeden ze současných trendů letectví. Že domácímu průmyslu není cizí ani tento fenomén, potvrzuje nadějný startup Zuri. Se svým VTOL letounem pro 3-4 osoby plánuje obsluhovat destinace do vzdálenosti až 700 kilometrů. Samotný projekt je v tuto chvíli již daleko za hranicí pouhého konceptu a nyní se činnost soustředí na zkonstruování prvního experimentálního letounu.

Hybridní letoun Zuri
Hybridní letoun Zuri | Archiv Euro

S ohledem na výše uvedené tak letecký průmysl v České republice znovu prokazuje, že i relativně malý region dokáže hrát na mezinárodním poli významnou roli. O to více je potěšující, že se stále rozšiřuje povědomí o kapacitách tuzemských firem, a to i mimo oblasti, v nichž jsme tradičně uznáváni. Tradice a zkušenost, stejně jako vlastní výzkum a vývoj, společně s respektem k současnému vývoji utváří ve výsledku komplexní portfolio produktů, které můžeme světu nabídnout. Je zde tak velký předpoklad pro to, aby na počátku druhého leteckého století v České republice započalo období, ve kterém je země viděna perspektivou vyvstávajícího lídra v nových oblastech.

Ve snaze zanechat výraznou stopu na globální letecké mapě domácím subjektům pomáhá i státní agentura CzechInvest, která skrze sektorovou specializaci v oblasti Aerospace and Defence nabízí komplexní balíček služeb. Dlouhodobě firmám a institucím pomáhá v investičních záměrech, zajišťuje důležité propojení soukromé a výzkumně-vývojové sféry, obstarává finanční podporu nebo organizuje společnou prezentaci na zahraničních akcích. Jako kontaktní bod i pro zahraniční subjekty tak Agentura představuje hrdý článek, který přispívá k rozvoji tradičního odvětví.

Anglická verze článku vyšla v časopise Aerospace Central Europe v září 2020. Autor článku: Michal Janečka, specialista pro Aerospace and Defence v agentuře CzechInvest

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Letecký průmysl

Doporučujeme