Český obranný a bezpečnostní průmysl se představil v Guatemale

Státní tajemník Ministerstva zahraničních věcí Miloslav Stašek navštívil ve dnech 10. a 11. února 2020 Guatemalu, kde vedl politické konzultace s náměstkem ministerstva zahraničí Carlosem Martinezem Alvaradem, jednal s náměstkem ministra vnitra Gendri Reyes Mazariegosem, náčelníkem generálního štábu armády Hugem Roberto Urbina Marroquínem a náměstkem ministra obrany Byronem Reyesem Cifuentesem.

Foto: MZV ČR

Státní tajemník podpořil pro-exportní záměr českých firem v rámci Projektu ekonomické diplomacie zaměřeného na prezentaci českého obranného a bezpečnostního průmyslu, kterého se v Guatemale zúčastnilo šest českých společností.

Program cesty státního tajemníka Miloslava Staška začal 10. února 2020 zahájením Projektu na podporu ekonomické diplomacie zaměřeného na český obranný a bezpečnostní průmyslu, kde mimo jiné uvedl: „Jakkoli bych si přál, aby se nikde na světě lidé nemuseli bát o svou bezpečnost, jde o odvětví v dnešní době čím dál tím aktuálnější. O bezpečnost musíme usilovat a musíme o ni pečovat, a to navíc v dnešním propojeném světě, kde tyto fenomény překračují hranice. K zajišťování bezpečnosti je však nutné kvalitní vybavení. Díky neustálé inovaci výrobků a služeb, které musí obstát zejména na zahraničních trzích, kam vyvážíme celých 90 % své produkce, český obranný a bezpečnostní průmysl patří mezi světovou špičku.“ 

Projektu se zúčastnili zástupci českých firem Aero Vodochody, Česká zbrojovka UB, Czechoslovak Group, MESIT, PRIMOCO UAV a Sellier&Bellot. Ti se mohli setkat nejen s náměstkem ministra obrany, plukovníkem Byronem Reyesem Cifuentesem, ale s takřka 40 dalšími klíčovými zástupci ministerstev obrany, vnitra, zahraničí i soukromého sektoru.

Foto: MZV ČR

Politické konzultace státního tajemníka Staška s náměstkem ministra zahraničí Carlosem Martinezem Alvaradem potvrdily intenzitu vztahů, přičemž navázaly na cesty guatemalského ministra zahraničí Roldána v r. 2017 a viceprezidenta Cabrery a ministryně zahraničí Jovel v r. 2018 do ČR. „S mým protějškem jsme se shodli, že nás pojí přátelské a bezproblémové vazby, jež chceme dále rozšiřovat, a to například sjednáním ekonomicko-průmyslové dohody, jež nám guatemalská strana předložila, či nastartováním dalších kulturních, vzdělávacích a rozvojových aktivit.“

Česká republika má však zájem i na rozvíjení bezpečnostně-obranné spolupráce, jak potvrdila nejen zorganizovaná prezentace českých firem v rámci Projektu ekonomické diplomacie, ale i přijetí státního tajemníka Staška na ministerstvech vnitra a obrany. První náměstek ministra vnitra Gendri Reyes Mazariegos přivítal českou delegaci a uvedl, že bezpečnost je hlavním úkolem jeho země, která chce přilákat investice a zvýšit ekonomický růst.

To je součástí rodící se strategie nového prezidenta Alejandra Giammatteiho. Státní tajemník Stašek podotkl, že je k dosažení tohoto cíle nutné kvalitní vybavení i vycvičené bezpečnostní složky, což právě ČR nabízí. K tomu může sloužit i předložená nabídka spolupráce ze strany Policie ČR a českých firem přítomných v Guatemale.

Na ministerstvu obrany se státní tajemník Stašek setkal s náčelníkem generálního štábu, brigádním generálem Hugo Roberto Urbina Marroquín, a náměstkem ministra obrany, plukovníkem Byronem Reyesem Cifuentesem. „Panu brigádnímu generálovi jsem předal návrh Memoranda o spolupráci mezi oběma ministerstvy obrany a podtrhl jsem, že české obranné produkty, i know-how českých složek, jsou na světové úrovni, a rádi bychom je přenesli do Guatemaly,“ uvedl státní tajemník. Na jednání byly představeny též české firmy nesoucí pokročilá řešení problémů, jimž Guatemala čelí.

• Teritorium: Guatemala
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme