Český startup s „vesmírným oscarem“ sbírá úspěchy, prošel inkubátorem ESA

V roce 2008 se se svými dvěma přáteli rozhodl Petr Přidal založit startup, který by firmám nabízel mapy šité na míru. Dnes používá mapy MapTiler od firmy OctoGeo každý měsíc asi dvě stě milionů lidí na celém světě. Úspěšný startup získal v roce 2018 i cenu Copernicus Masters (vesmírný Oscar), což mu otevřelo dveře do brněnské pobočky inkubátoru Evropské kosmické agentury (ESA BIC Brno). A jako historicky první podnik z jižní Moravy inkubátorem úspěšně prošel.

Od roku 2016 funguje v Praze pod záštitou agentury CzechInvest inkubátor Evropské kosmické agentury. Brněnská pobočka ESA BIC vznikla ve spolupráci s inovační agenturou JIC a s významnou podporou Jihomoravského kraje v roce 2018 a v témže roce roce přivítala první dvě brněnské firmy – World from Space a OctoGeo. Právě OctoGeo své působení v kosmickém inkubátoru letos úspěšně zakončila s produktem MapTiler – a to jako vůbec první firma z Jihomoravského kraje.

„Nabízíme různé druhy map pro jednotlivce i firmy, které je pak používají na svých webech. Naše mapy jsou bez reklam a oproti Google mapám máme výhodu, že o uživatelích nesbíráme žádná citlivá data a nenarušujeme tím jejich soukromí,“ vysvětluje hlavní konkurenční výhody map MapTiler vedoucí marketingu OctoGeo Jiří Komárek.

Česko bez mraků

Díky zapojení do inkubátoru ESA BIC Brno získala firma přístup k datům ze satelitu Sentinel. „Z nich jsme ručně vybrali několik fotografií určitých částí území České republiky bez mraků. A díky tomu jsme pak pomocí algoritmu počítač naučili rozpoznávat další podobné snímky,“ popisuje Jiří Komárek konkrétní přínosy, které firmě dala účast v inkubátoru.

Algoritmus navíc snímky barevně ladí tak, aby uživatel nepoznal přechod mezi satelitním a leteckým snímkem. Pilotně nyní MapTiler disponuje bezoblačnou mapou České republiky a v následujících měsících chce stejným způsobem připravit mapu bez mraků pro celý svět. „Tam budeme muset pro učení našeho softwaru vybrat snímky, které Česká republika nabídnout nemůže – pouště, moře nebo ledovce,“ doplňuje Komárek.

Díky inkubaci v ESA BIC Brno získala firma možnost využít i služeb zkušených konzultantů. Není to přitom první zkušenost firmy s konzultanty JIC. Již před časem totiž společně pracovali třeba na změně firemní struktury a od té doby firma zdvojnásobila své příjmy a z osmi zaměstnanců se rozrostla na 25.

„Program JICu a související služby Enterprise Europe Network ovlivnily v podstatě veškerý vývoj, k němuž u nás v související době došlo. Vážíme si zejména vytvoření nové struktury řízení, přechodu z funkcí na hodnoty a četných poznatků ve všech diskutovaných oblastech,“ doplňuje majitel firmy OctoGeo Petr Přidal.

Do brněnského inkubátoru ESA BIC Brno teď vstupují poslední tři firmy, které získají grant ve výši až 50 tisíc EUR. „Jedná se o firmy GroundCom, Zaitra a Mobis1. Kromě finanční podpory budou moct využít konzultační a poradenské služby v technologické i podnikatelské oblasti a marketingové podpory nebo pomoc s vyhledáváním partnerů a potenciálních investorů,“ dodává manažerka projektu ESA BIC Brno Markéta Filipenská za inovační agenturu JIC.

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme