Český výrobce optických zařízení navázal dlouhodobou spolupráci s tureckým partnerem

Přední český výrobce optických zařízení a dodavatel optické infrastruktury, společnost Optokon a.s., podepsal dohodu o spolupráci s významnou tureckou společností AC Tasarim AS.

Stalo se tak 5. října 2021 v průběhu ankarského veletrhu Military Radar + Border Security Summit v prostorách univerzity Hacettepe.

Optokon podpisem navázal na nedávné otevření svého zastoupení v Ankaře a dále tak posílil předpoklady k získání dlouhodobější pozice na tureckém trhu. Předmětem podepsaných dohod je totiž společná výroba vysoce kvalitních robustních optických kabelů v prostorách zavedeného tureckého partnera. Právě díky této společné produkci se Optokonu otevírají perspektivnější možnosti úspěchu v tureckých zbrojních zakázkách.

Takováto strategie je v souladu s úsilím Ankary o co největší soběstačnost ve zbrojním průmyslu a záměrem 80% podílu domácí produkce na výbavě turecké armády. Na produktech Optokonu je atraktivní především odolnost vůči odposlechům a potenciálně zajímavými zákazníky mohou být vlastně všechny hlavní turecké zbrojní společnosti vč. nejznámějších, jako je Aselsan či Roketsan.

Stánek české společnosti na veletrhu se těšil velkému zájmu návštěvníků veletrhu, přišli se podívat ministr vnitra Sulejman Soylu i prezident Správy obranného průmyslu (SSB) Prof. Ismail Demir. Celkově bylo možné zaznamenat optimistickou atmosféru mezi účastníky i vystavovateli, která korespondovala s posledním průzkumem Asociace obranného a leteckého průmyslu Turecka (SASAD).

Průzkum uvádí, že navzdory poklesu obratu tureckého obranného průmyslu v roce 2020, a to o 18,6 % na 8,9 mld. USD a poklesu objemu zahraničních zakázek tureckých zbrojařů o 26,1 % na 2,3 mld. USD (oproti r. 2019), je 79 % dotazovaných vysokých manažerů tureckých zbrojních firem v optimisticky naladěno při pohledu na perspektivy jejich firem v následujících dvou letech.

Český Optokon sdílí tato optimistická očekávání a jeho konkrétní kroky poslední doby svědčí o připravenosti na tureckém trhu uspět.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ankaře (Turecko). Autor: Pavel Daněk, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme