Český zdravotnický průmysl láká ghanské partnery

Řada afrických zemí, mimo jiné i Ghana, projevuje dlouhodobě zájem o produkty českého zdravotnického a farmaceutického průmyslu.

Toto naše odvětví v celém spektru svých výrobků dokáže reagovat na poptávku partnerů z uvedených zemí, o čemž se zástupci českých firem mohli přesvědčit během Česko-ghanského business semináře v oblasti zdravotnictví a farmacie, který se uskutečnil v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) na začátku května v Akkře.

Ilustrační fotografie

Hlavními poptávanými artikly jsou moderní zařízení, vybavení a technologie pro jednotlivá oddělení jak státních, tak soukromých zdravotnických zařízení. Zájem je jak o dovoz jednotlivých produktů, tak rovněž o investice a výstavbu výrobních podniků těchto artiklů přímo v Ghaně.

Dále jsou poptávány suroviny a technologie pro farmaceutický průmysl. Ve všech těchto oborech mají čeští producenti rozhodně co nabídnout a obchodní angažmá v Ghaně pro ně skýtá dobrou příležitost uchytit se nejen zde, ale následně i v sousedních afrických zemích.

ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

Prezentace českých firem

V rámci na míru připraveného programu projektu PROPED zástupci českých firem Linet, MZ Liberec, Comedeq, Royax Group, MB Pharma, Draslovka a také Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků prezentovali během uvedeného Česko-ghanského business semináře portfolio produktů svých firem a možnosti vzájemné bilaterální spolupráce do budoucna.

Seminář se uskutečnil ve spolupráci Velvyslanectví ČR v Ghaně s Agency of Ghana Industries, Ghana Investment Promotion Centre, Healthcare Federation of Ghana a Ghana Chamber of Commerce and Industries. Agentury byly reprezentovány svými sektorovými zástupci a současně byly nápomocny při hledání početných zainteresovaných partnerů na úrovni firem a dalších asociací pro jednání B2B, která byla součástí programu semináře. Bohatá účast na ghanské straně prokázala velký zájem afrického partnera na navázání vzájemných obchodních vztahů.

Cílem mise bylo navázat na úspěšná prvotní jednání, která proběhla na ministerské úrovni během Prague Health Forum v květnu 2021, vysoce oceňované aktivity Ministerstva vnitra ČR v oblasti zdravotní péče v rámci programu MEDEVAC a aktivity vlády ČR v období pandemie covidu a s ní související vázané peněžní dary v podobě poskytnutí zdravotnického materiálu vybraným ghanským nemocnicím.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Akkře (Ghana). Autorka: Beata Matusiková, ekonomická diplomatka.

• Teritorium: Afrika | Ghana | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Zdravotnická technika

Doporučujeme