Český zemědělský aplikovaný výzkum pomáhá spotřebitelům, zemědělcům i přírodě

Ve středu 17. května 2023 proběhla v Národním zemědělském muzeu v Praze konference „Od zkumavky po vidličku“ Výzkumného ústavu rostlinné výroby, za spolupráce Ministerstva zemědělství ČR a Technologické agentury ČR.

Prezentoval se zejména aplikovaný výzkum a projekty docenta Romana Pavely, ale nejen to – prezentoval se příběh české zemědělské vědy jako takový.

Konference Od zkumavky po vidličku – květen 2023 | VÚRV

Bez výzkumu by dnešní zemědělství nebylo

Všichni zástupci spolupořádajících institucí shrnuli, jak důležitý a potřebný aplikovaný výzkum je. Neobešlo by se bez něj zemědělství, životní prostředí, ale ani potravinová bezpečnost a budoucnost.

„Je čím dál více důležité produkovat potraviny a hospodařit takovým způsobem, který co nejméně negativně ovlivňuje životní prostředí, je udržitelný, šetrný, a přitom efektivní. Výzkumné ústavy v tomto pomáhají. Chceme, aby se výsledky výzkumu stále více dostávaly do praxe. Z toho důvodu je důležitá spolupráce ústavů se soukromými firmami, což podporuje konkurenceschopnost nejen jejich, ale i celé České republiky,“ prohlásil na akci Petr Jílek, náměstek sekce MZe pro ekologické zemědělství, výzkum a vzdělávání.

Laická veřejnost si ovšem mnohdy ani neuvědomuje, co díky výzkumným institucím má a třeba i denně používá. Jak poznamenal Mikuláš Madaras, ředitel Výzkumného ústavu rostlinné výroby (VÚRV), patří sem například potraviny z nově vyšlechtěných obilovin, které jsou odolnější vůči klimatickým podmínkám, mají vyšší nutriční hodnoty nebo jsou vhodné pro potravinové intolerance.

Konference Od zkumavky po vidličku – prezentace výrobků firmy Cvrček. | VÚRV

„Vyvinuli jsme také inovativní metody skladování zemědělských plodin bez chemických přípravků, dále technologie omezující erozi půdy nebo přípravky nahrazující syntetické pesticidy.“ doplnil ředitel Madras.

I pro výzkumné projekty platí, že „ve více se to lépe táhne“

Na pesticidy navázal docent Roman Pavela, který na tiskové konferenci prezentoval tři velké výzkumné projekty, na nichž spolupracoval se svým týmem a dalšími subjekty. Všechny jeho projekty mají několik společných vlastností: léčivé rostliny, inovativní postupy, biologicky aktivní látky, šetrnost k životnímu prostředí, dobrý nápad a nadšení všech zúčastněných.

Jedná se o projekty podpořené Technologickou agenturou ČR Potraviny bez konzervantů a Nové, bezpečné přípravky zlepšující půdní vlastnosti a zdraví pěstovaných rostlin a jeden projekt z podpory ministerstva zemědělství: České bylinky pro nové potraviny podporující zdraví populace.

„Úspěch aplikovaného výzkumu zajišťují nejen znalosti a inovativní metody, ale také štěstí a správná spolupráce. Jsme proto rádi, že můžeme spolupracovat s menšími, mnohdy regionálními či rodinnými firmami, a zvyšovat tak jejich konkurenceschopnost na trhu,“ .

pochvaloval si Roman Pavela

Výsledky těchto výzkumů byly na tiskové konferenci nejen k prohlédnutí, ale některé i k ochutnání. Firma White nabídla své čistě bylinné energetické nápoje Erebos, Rakytník Cvrček prezentoval hned několik bylinných produktů s bazalkou posvátnou a od výrobce sirupů Kitl byl k ochutnání Růžový květ – syrob vyvinutý unikátní přírodní konzervací zvanou pavelace na počest jeho tvůrce docenta Pavely. Bez ochutnávky, zato v pestrém zastoupení byly přípravky s botanickými pesticidy od Agro CS anebo knihy o bylinkách z nakladatelství Lirego.

Quo vadis, český výzkume?

Přestože finanční podpora českého zemědělského výzkumu v posledních letech spíše stagnuje, výzkumné ústavy z velké míry čerpají na své projekty z účelného financování a dovedou pružně reagovat na potřeby oboru i státní správy.

Konference Od zkumavky po vidličku – stánek firmy Agro CS | VÚRV

Výsledky výzkumů se povětšinou daří rychle zavádět do praxe, ale ani zde není situace růžová. Mnohdy úspěch závisí spíše na odhodlání a schopnosti samotných vědců se prosadit než na podpoře systému. Přesto se kvalitní výsledky daří a odborníci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby patří mezi špičku, a to i na poli mezinárodním.

A docent Pavela, specializující se na výzkum biologicky aktivních látek získaných z rostlin a jejich využití v zemědělství a potravinářství, patří mezi procento nejcitovanějších vědců světa ve svém oboru.

Redakčně upravená tisková zpráva Výzkumného ústavu rostlinné výroby

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme