Zdroj: CzechTrade

Čeští exportéři spojují síly a představují unikátní hi-tech učebnu v Hodoníně

Čeští exportéři stále více využívají program Exportní aliance CzechTrade, který má za cíl sdružovat firmy za účelem prezentace ucelených řešení a silnějšího postavení ve vyjednávání na zahraničním trhu.

Jedná se například o uskupení českých firem nabízejících řešení pro rozvoj chytrých měst, sdružení pivovarů nebo vodohospodářských firem. Právě o takzvaná chytrá města usiluje aliance Elements For Smart City a pod její hlavičkou byla v Hodoníně otevřena první hi-tech učebna v tuzemsku, která chce propojovat studenty napříč kontinenty.

Základní stavba vzorové učebny Archimedes v Hodoníně je dokončena, otevřena bude oficiálně 28. března na Mezinárodní den učitelů.

Exportní aliance CzechTrade sdružují české firmy s produkty, které se navzájem doplňují a mají tak společně ještě větší předpoklady uspět v zahraničí. Světové ambice pod záštitou agentury CzechTrade má také aliance Elements For Smart City s unikátním projektem celoročních venkovních učeben zaměřených na přírodní vědy Archimedes. První hi-tech učebna byla otevřena v Hodoníně.

„Program Exportní aliance jsme představili před více než dvěma lety a za tuto dobu vznikla řada unikátních projektů, které byly firmy schopné společně a za pomoci CzechTrade mnohem rychleji zrealizovat, než kdyby se do nich pouštěly samostatně. Jednou z nich je právě projekt Archimedes, který nabízí ekologická i energeticky soběstačná řešení univerzální učebny a jehož myšlenka vznikla v rámci Exportní aliance CzechTrade Elements For Smart City,“ vysvětluje Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade.

Lídrem aliance Elements For Smart City a zároveň autorem hodonínské učebny je Antonín Koplík, jednatel společností Moram a EduVision, který má s inovativní učebnou za cíl propojit žáky po celém světě. Naším cílem je vytvořit mezinárodní síť učeben, které školám, ale i dalším vzdělávacím institucím, umožní moderní výuku přírodních věd v krásném venkovním prostředí. Všechny učebny budou propojené prostřednictvím webové platfomy a díky tomu budou moci žáci a učitelé z celého světa spolupracovat na společných projektech za stejných výchozích podmínek a vzájemně sdílet zkušenosti a výsledky svých bádání,“ říká Antonín Koplík, jednatel společností Moram a EduVision.

Chytrý altánek Vin4m je napájen energií ze solárních panelů na střeše. | Foto: Vin4m

Během slavnostního otevření hodonínské učebny se žáci spojili se zástupci zahraničních kanceláří CzechTrade v Bangkoku, Sao Paulu nebo Dubaji, kde se společně bavili o školních zvycích nebo oblíbených sportech v daných zemích. Učebna bude fungovat na unikátní webové platformě, díky které se budou moct propojit žáci po celém světě, zlepšovat si své jazykové dovednosti nebo porovnávat výsledky svých testů. Učebna je navíc postavena z udržitelných materiálů a je energeticky plně soběstačná.

Pivo, vodohospodářství, chytrá města…

Každá Exportní aliance CzechTrade funguje na základě specifik dané výrobkové skupiny. Například pivovary propagují pod Exportní aliancí Czech Beer Alliance v zahraničí české pivo. Další skupina Czech Water Alliance působí v oblasti exportu služeb a technologií ve vodním hospodářství a minulý rok poskytla úpravnu vody do Maďarska a mimo jiné také na Ukrajinu.

Proexportní aktivity jsou vždy naplánovány na míru každé aliance tak, aby byla viditelná a co nejlépe plnila své obchodní cíle na zahraničních trzích.

Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade

Každá Exportní aliance CzechTrade může čerpat při realizaci svých proexportních aktivit zvýhodnění nákladů a čerpání probíhá dle schváleného projektu na konkrétní kalendářní rok. Podmínkou pro založení exportní aliance jsou alespoň tři firmy s českým IČO, které si nekonkurují, ale nabízí ucelená řešení nebo vzájemné doplnění portfolia svých produktů.

Doporučujeme