Čeští solárníci postaví v Chorvatsku dvě nové sluneční elektrárny

Česká společnost Woodburn Capital Partners, specializující se na investice do obnovitelných zdrojů energie, vybuduje v Chorvatsku dvě solární elektrárny. Rozšíří tak své aktivity na jihu Evropy, kde podniká ve fotovoltaice a biomase.

Ve spojení se společností Soltech, významným chorvatským developerem solárních elektráren, byla uzavřena smlouva o akvizici projektu na výstavbu dvou elektráren.

Ilustrační fotografie

V Brdovci u Záhřebu má vzniknout fotovoltaické zařízení o výkonu 3 megawatty a v průmyslové zóně ve Stankovicích v Zadarské župě mezi Zadarem a Splitem vybudují Češi solární elektrárnu o výkonu 10 megawattů. Náklady na výstavbu činí 97 mil. Kč. Práce na elektrárně v Stankovcích už byly zahájeny, měla by být zprovozněná do konce letošního. Ročně dodá 5,5 GWh elektřiny, což pokryje spotřebu 1200 domácností.

ExportMag.cz: Česká firma uspěla v Turecku s dodávkami pro plynovody

V Brdovci začnou práce ještě letos, elektrárna o instalovaném výkonu 10 MW by na pozemku o rozloze 120 tisíc m2 měla být v provozu v polovině roku 2024. Bude se jednat o jednu z největších solárních elektráren v Chorvatsku, která může zásobovat na 2500 domácností, tedy zhruba 11 tisíc obyvatel.

Z důvodu vyspělé přenosové infrastruktury, která je jedním z klíčových evropských energetických uzlů a je součástí celoevropské sítě, je možné elektřinu následně volně prodávat i do České republiky.

Investiční skupina Woodburn Capital Partners dříve úspěšně vybudovala sluneční elektrárny v Chorvatském Záhoří a v Dalmácii v hodnotě až 12,5 mil. eur a kapacitě 13 MW. Společně se strategickými chorvatskými partnery firma rovněž postavila tři velké elektrárny na spalování biomasy o 15 MW elektrického a 36 MW tepelného výkonu v hodnotě přes 2 mld. Kč.

Společnost Woodburn Capital Partners má další ambiciózní plány, ve slunných pobřežních oblastech Chorvatska hodlá díky nadprůměrného osvitu budovat další solární elektrárny o celkovém výkonu 260 MW. Firma rovněž zamýšlí v Chorvatsku investovat i do větrných elektráren, kde plánuje vytvořit přes 500 MW výkonu z obnovitelných zdrojů.

Chorvatská vláda si je velmi dobře vědoma potenciálu obnovitelných zdrojů energie a tento sektor velmi podporuje, energetická povolení zavedeným firmám flexibilně vydává a snaží se zjednodušovat všechny administrativní postupy, a otevírat tak dveře dalšímu růstu energetického sektoru z obnovitelných zdrojů. Je to jistě inspirace i pro další české investory, kteří uvažují o rozvoji podnikání v Chorvatsku.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko). Autor: Josef Dvořáček, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Chorvatsko | Evropa | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme