Čeští vědci se představili na prestižní univerzitě ve Švýcarsku

ETH Zürich je prestižní švýcarská univerzita, která se pravidelně umisťuje mezi první desítkou nejlepších škol na světě.

V září se tu na letošním ročníku konference Slovak and Czech Annual Symposium představili čeští a slovenští vědci, podnikatelé, studenti a krajané působící nejen ve Švýcarsku.

Čeští vědci v Bernu | Foto: ZÚ ČR

Česko-slovenská konference zaměřená na propojení vědců a krajanů vnikla v roce 2019 z iniciativy mladých studentů působících na ETH Zürich. Ti proto následně založili oficiální krajanský spolek s názvem CometX (Come and Meet Expats). Především díky vlastnímu odhodlání a aktivitě, ale i díky spolupráci s českou a slovenskou ambasádou v Bernu a spolkem Czexpats in Science (sdružuje české vědkyně a vědce působící v cizině) mohl tento nápad nabýt reálných rozměrů.

Velvyslanectví ČR v Bernu spolupracovalo s organizátory konference, spolkem CometX, již na prvním ročníku. Účastníků v rouškách se poprvé sešlo bezmála sedmdesát, což se v pandemickém roce 2020 zdálo skoro jako zázrak. Letošní konference, třetí v pořadí, se transformovala do ideálního mixu vědy a byznysu s účastí 160 převážně českých a slovenských vědců, podnikatelů, ale i studentů.

ExportMag.cz: Ve světě vznikne síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi

„Slovenské a české výroční sympozium je výbornou událostí, kde spojujeme naše krajany z různých oborů. Talent, který jako Češi žijící ve Švýcarsku máme, má ohromný potenciál a jeho sdílením se nám daří dále rozvíjet. Díky našemu velvyslanectví v Bernu se nám také daří tento talent přenášet a prezentovat ho lidem u nás doma v Česku,“ zhodnotil akci Adam Pruška, hlavní organizátor a předseda spolku CometX.

Mezi širokou plejádu vystupujících řečníků patřil například český ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády ČR Dominik Stroukal. Za Psychologický ústav Akademie věd ČR přednášela o svém sociálním výzkumu a odborné práci vědkyně Sylvie Graf, která působí na Univerzitě v Bernu. Laserový fyzik Jonathan Tyler Green prezentoval vědecké laserové centrum Eli Beamlines v Dolních Břežanech. Firmu GPC-Service na hlavním podiu představila její obchodní ředitelka Pavlina Walter. Na závěr vystoupil český podnikatel a vizionář Petr Rokůsek z Nano Energies. Na ETH Zürich se představila řada dalších řečníků i firem.

Nečekaná setkání

„Atmosféra se těžko popisuje i fotí. Co se z dálky může zdát jako standardní konference, bylo v každém okamžiku spojováním neznámých, starých známých a budoucích dobrých známých. Důraz na networking byl znát z každé části programu. Přednášky jsou desetinou celé akce, vše neformální kolem od přestávek po afterparty plnilo přesně svůj účel a prezentace tak byly spíše stručným představením některých hostů. Sám jsem si z akce odnesl naprosto nečekanou byznysovou spolupráci mezi soukromou univerzitou, na které působím, a švýcarskou vysokou školou, kde jeden program vede naše krajanka, kterou jsem do té doby vůbec neznal“, říká Dominik Stroukal, ekonom a člen NERV.

Čeští vědci v Bernu | Foto: ZÚ ČR

Kromě přednášek na hlavním podiu se již osvědčily kulaté stoly, které dávají možnost prezentace firmám a dalším subjektům mimo hlavní sál. Novinkou letošního ročníku byly odborné workshopy, o které byl ze strany návštěvníků velký zájem. Opět byl kladen důraz především na networking. To z této akce dělá pro Velvyslanectví ČR v Bernu ideální nástroj ekonomické a vědecké diplomacie, který využívá pro další účely při asistenci českým subjektům expandujícím do Švýcarska či Lichtenštejnska.

České firmy mají příležitost představit své podnikání či plánované působení ve Švýcarsku. Konference také pomáhá při mapování českých expatů ve Švýcarsku, a tím i k získávání důležitých informací a kontaktů o působení úspěšných českých krajanů v mnoha různých odvětvích a sférách.

Česká stopa ve Švýcarsku

České vědce a vědkyně působící v mnoha odvětvích najdeme napříč celým Švýcarskem. Největší koncentrace českých mozků je samozřejmě na univerzitách a výzkumných ústavech, jako jsou například Univerzita Zürich, ETH Zürich, EPFL Lausanne, univerzity v Bernu a Fribourgu, Biomedicínský výzkumný ústav IRB v Belinzoně, Výzkumný ústav pro přírodní a technické vědy Paul Scherrer Institute v Aargau, Evropská organizace pro jaderný výzkum Cern v Ženevě atd.

Zejména díky spolupráci s krajanským spolkem CometX a jejich aktivitám má Velvyslanectví ČR v Bernu o vědcích působících na těchto institucích přehled. Díky tomu je může informovat o připravovaných akcích a projektech nebo eventuálně přímo propojit s českými subjekty pro případnou spolupráci.

Velkou roli ve Švýcarsku hrají krajanské spolky. Spolupráce mezi krajany žijícími ve Švýcarsku a českými firmami, které buď ve Švýcarsku již podnikají, nebo to mají v plánu, může fungovat velmi dobře a oboustranně prospěšně. Pod krajanskými spolky fungují například také české školky a školy, se kterými mohou firmy spolupracovat a zajistit tak svým zaměstnancům péči o jejich děti.

Již nyní pracuje organizátor konference Slovak and Czech Annual Symposium, spolek CometX s velvyslanectvím ČR v Bernu na přípravách příštího ročníku v roce 2024. Vyzýváme tedy zájemce z řad českých firem či vědeckých a akademických institucí, aby včas kontaktovali velvyslanectví na e-mail: commerce_bern@mzv.cz.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bernu (Švýcarsko). Autor: Zdeněk Eliáš, ekonomický specialista.

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme