Čeští velvyslanci projednali v Praze podporu byznysu i digitální diplomacii v postcovidové době

Pravidelná porada vedoucích zastupitelských úřadů ČR se uskutečnila ve dnech od 23. do 27. srpna 2021 v Černínském paláci.

Poradu zahájili předseda vlády Andrej Babiš a ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Mezi projednávanými tématy byla ekonomická diplomacie, pomoc občanům v zahraničí a také blížící se české předsednictví v Radě EU.

Porada velvyslanců se uskutečnila po dvouleté přestávce způsobené pandemií. Zhodnocení posledního vývoje a také opětovné zintenzivnění diplomatické činnosti na všech úrovních proto bylo jedním z klíčových témat porady. „Jakkoli byly poslední měsíce složité, dovoluji si tvrdit, že jsme v této zkoušce obstáli. S řadou zemí jsme vyjednali zjednodušení podmínek pro české turisty a o změnách jsme pravidelně a operativně informovali prostřednictvím webu, sociálních sítí i call centra,“ zdůraznil ministr.

Velvyslanci se v tomto duchu během setkání radili o řadě témat – posílení ekonomické diplomacie v podobě cest s podnikatelskými delegacemi, zlepšování konzulárních služeb občanům v zahraničí, bezpečnost i nové způsoby prezentace Česka v zahraničí. „Cesty ministra s podnikateli by měly být samozřejmostí, naopak cesty ministra bez podnikatelských delegací vnímám jako výjimečné,“ doplnil šéf české diplomacie.

Zvláštní prostor byl věnován přípravám blížícího se českého předsednictví v Radě EU. „Priority na úrovni MZV lze shrnout tak, že chceme Evropu silnou, odolnou a udržitelnou. Klíčová pak bude samozřejmě politika rozšíření EU. Je v našem ekonomickém, politickém i bezpečnostním zájmu co nejrychlejší evropská integrace zemí západního Balkánu,“ uvedl šéf české diplomacie.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme