Čeští vodohospodáři a zdravotníci míří do Dněpropetrovské oblasti

Zapojení české expertízy v oblastech zdravotnické péče, vodního hospodářství, dopravní konektivity, energetiky či sociálního bydlení je v Dněpropetrovské oblasti žádané, stejně jako například strojírenské technologie.

Velvyslanectví v Kyjevě proto připravuje další projekty, které mají propojit potřeby regionu s kompetencemi našich firem, institucí a obecně s českou expertízou.

Ilustrační fotografie

Do ukrajinské Dněpropetrovské oblasti, konkrétně do měst Dnipro a Kryvyj Rih, zavítala v polovině února podnikatelská mise vedená vládním zmocněncem pro rekonstrukci Ukrajiny Tomášem Kopečným a velvyslancem Radkem Pechem. Pro Česko je stabilizace, rekonstrukce a rozvoj Dněpropetrovské oblasti regionální prioritou vzhledem k našemu, na politické úrovni deklarovanému, patronátu nad tímto nejprůmyslovějším regionem neokupované Ukrajiny. Dvě podnikatelská fóra a řada uskutečněných jednání potvrdila blízkost struktury ekonomiky regionu s charakterem českého hospodářství.

ExportMag.cz: Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Posilování schopností poskytovat zdravotnickou péči ve válkou zasažené zemi bude náplní mezinárodní konference, kterou ve spolupráci s regionálními partnery organizuje velvyslanectví ve městě Dnipro ve druhé polovině března. Programu se zúčastní i představitelé několika členských firem z Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických potřeb (AVDZP), kteří budou prezentovat svá řešení odpovídající potřebám regionu. Zástupci v regionu působících nemocnic, vědeckých a výzkumných institucí, specializovaných firem či mezinárodní partneři a další účastníci konference se budou moci seznámit s českou expertízou a schopností firem rychle realizovat i velmi komplexní projekty.

Konference o technickém školství

Odolný a konkurenceschopný průmysl Dněpropetrovské oblasti je důležitou součástí ekonomiky celé země. Kromě vyspělých technologií je pro tamní podniky klíčová dostupnost technicky vzdělaných odborníků pro všechny stádia výrobního cyklu. Na polovinu května připravuje velvyslanectví konferenci na téma možné spolupráce mezi českými a v regionu působícími technickými školami.

Ilustrační fotografie

Akce se bude konat v Dnipru, kde tamní střední i vysoké školy aktivně spolupracují s širokým spektrem průmyslových podniků, se kterými se budou moci setkat zástupci českých výrobců obráběcích či tvářecích strojů, ale i strojních celků pro těžební průmysl, metalurgii, energetiku apod.

Vodní hospodářství je další z klíčových sektorů, které byly identifikovány na základě místních potřeb a silných českých kompetencí. Na červen připravuje velvyslanectví podnikatelskou a expertní misi, která navštíví významné regionální vodohospodářské podniky s cílem projednat možnou spolupráci.

Klíčové je financování

Velvyslanectví organizuje i takzvané incomingové mise, kdy přijíždějí zástupci potenciálně velmi atraktivních ukrajinských firem či institucí k jednáním do Česka. Počátkem března tak Prahu navštíví početná skupina reprezentující velmi talentovanou ukrajinskou technologickou startupovou scénu, či koncem dubna mise směřující do Brna k podpoře rozvoje regionální spolupráce mezi Jihomoravským krajem a Dněpropetrovskou oblasti.

Potřeby subjektů Dněpropetrovské oblasti, ať už privátních, komunálních či ve státním vlastnictví, jsou obrovské. Pro naše firmy či další subjekty, které chtějí uspět na Ukrajině, je naprosto zásadní najít, a to ve spolupráci s místními partnery, zdroje financování společných projektů. Z tohoto důvodu se na Ministerstvu zahraničních věcí ČR uskutečnilo již několik seminářů věnovaných tomuto tématu. Mise vedená vládním zmocněncem a velvyslancem věnovala této problematice značný prostor.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Kyjevě (Ukrajina). Autor: Ladislav Horák, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Evropa | Ukrajina | Zahraničí

Doporučujeme