Cestovní mapa nizozemské vlády pro podnikatele v souvislosti s koronavirem

Nizozemská vláda vytvořila cestovní mapu s aktuálními informacemi o podpůrných opatřeních pro společnosti podnikající v Nizozemsku. Opatření se týkají tuzemských i zahraničních podnikatelů. Mapa provede nizozemskými národními organizacemi, na které se lze obrátit a získat další informace a rady.

Pro podnikatele, kteří v Nizozemsku čelí finančním problémům v důsledku covidu-19, jsou k dispozici návody a doporučené postupy, včetně odpovědí na nejčastější otázky ohledně podnikání. Jsou zde také informace o opatřeních, která nizozemská vláda přijala na pomoc podnikatelům a podnikům v Nizozemsku, stejně jako o možnostech zkrácení pracovní doby z titulu nižšího objemu pracovních aktivit.

V případě, že otázek obchodního charakteru, týkající se např. zaměstnanců, přepravy zboží nebo inventáře, lze telefonicky kontaktovat poradenský tým Nizozemské obchodní komory KVK. Volání z Nizozemska: 0800 2117 (menu v nizozemštině); hovory ze zahraničí: +31 88 585 1585 (menu v angličtině).

Jedním z hlavních opatření je tzv. NOW, které zaměstnavatelům poskytuje finanční pomoc při vyplácení mezd jejich zaměstnanců v souvislosti s krizí covid-19. Podniky, které v důsledku krize covid-19 vykázaly ztrátu obratu přesahující 20 %, mohou do 31. května 2020 podat žádost o příspěvek na mzdové náklady u Nizozemské agentury pro pojištění zaměstnanců (UWV). Náhrada mzdy, kterou takto lze uplatnit, závisí na ztrátě obratu. Podniky, které splňují podmínky, mohou očekávat platbu ve lhůtě dvou až čtyř týdnů.

Podnikatelé mohou dále požádat o odklad platby daní (daň z příjmu fyzických osob, dan z příjmu právnických osob, dan ze mzdy, dan z obratu). Nizozemská daňová správa pozastaví veškerá opatření k inkasu platby ihned po obdržení žádosti. Za pozdní platbu nebudou ukládány žádné pokuty. Rovněž úroková míra pro platby po uplynutí platební lhůty se dočasně sníží ze 4 % na téměř 0 %.
Na stránkách daňové správy naleznete přehled různých dalších opatření (pouze v nizozemštině). Pro více informací lze telefonicky kontaktovat linku daňových informací – hovory z Nizozemska: 0800 0543; hovory ze zahraničí: +31 55 538 53 85.

Nizozemsko hraje zásadní roli v evropských dodavatelských řetězcích, nizozemská vláda proto označila leteckou, námořní a silniční dopravu za klíčové. Kolegium Holland International Distribution Council (HIDC) poskytuje stručnou aktualizaci momentální situace a je k dispozici pro dotazy ohledně nizozemských přístavů, hranic a logistických operací.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Haagu (Nizozemsko). Autor: Petr Kvaček, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Nizozemsko

Doporučujeme