Cestovní ruch loni vynesl 118 miliard korun. Pomůžou i nové letecké linky do Asie

O víc než 51 miliard byly loni meziročně vyšší příjmy Česka z cestovního ruchu. I když ještě nedosáhly stavu před pandemií covidu-19, překonaly už stomiliardovou hranici.

Celkem se jednalo o zhruba 118 miliard. Kladné bylo i saldo turismu, a to 2 mld. Kč. Vyplývá to z přehledu platební bilance cestovního ruchu Česka, který na základě údajů České národní banky připravil Institut turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism. Zatímco v roce 2021 byly příjmy Česka z cestovního ruchu 66,8 mld. Kč, rok předtím se jednalo o 83 mld. Kč. V předcovidovém roce 2019 byly 167 mld. Kč.

Mezi tradičně nejčastější návštěvníky nadále patří Němci a Poláci.

Do příjmů z mezinárodního cestovního ruchu se zahrnují náklady na cestu zahraničních turistů a výletníků. Největší částku tvoří ubytování, stravování a doprava.

„I když loni výrazně víc než dřív po Česku cestovali domácí turisté a hostů z okolních států už bylo téměř stejně jako před pandemií covidu-19, stále chyběli a chybí bonitnější turisté ze vzdálených zemí, zejména z Asie. Situaci pomohou změnit přímé dálkové lety, na jejichž obnovení či novém zavedení spolu s Letištěm Praha usilovně pracujeme. Skvělou zprávou tak je včera oznámené červencové spuštění přímých letů na Tchaj-wan,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Jde o další letos avizovaný přímý let, ten první bude přímá linka Praha – Soul, která má začít létat už za deset dnů.“

Nadějí by mohl být i větší počet turistů ze Slovenska

Výdaje na cestovní ruch loni činily 116 mld. Kč, meziročně to znamená o 46 mld. více, ve srovnání s předkoronavirovým obdobím 2019 byl stav -19 mld Kč. Do výdajů z turismu se zahrnují útraty za dovolenou Čechů v zahraničí. Podle Institutu turismu ji v zimě 22/23 plánovalo 10 % obyvatel ČR.

Saldo platební bilance cestovního ruchu, srovnáme-li roky 2019, 2020, 2021 a loňský, bylo nejvíc v plusu před pandemií koronaviru. Dosáhlo 32,4 mld. Kč. O rok později kleslo na 5 mld. Kč a v roce 2021 bylo dokonce záporné, a to -3,1 mld. Kč. „Nejvíc se loni na příjmech Česka z cestovního ruchu podílela Ukrajina, šlo o téměř 42 mld. Kč. Následovalo Německo se 17,7 mld. Kč a Polsko s 12,3 mld. Kč. Do pomyslné TOP 5 se dostalo Slovensko s 12,3 mld. Kč a Spojené státy americké s cca 3 mld. Kč,“ říká vedoucí Institutu turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Petr Janeček.

„Zatímco u Ukrajiny výsledek velmi souvisí s aktuální válečnou situací, ostatní země patří dlouhodobě mezi ty, jejichž turisté do Česka jezdí nejčastěji. A po veletrhu Holiday World a Region World, kde mimo jiné pořádáme Fórum cestovního ruchu, se dá čekat, že by k nám mohlo jezdit Slováků ještě víc, stejně jako by Češi mohli začít víc jezdit na Slovensko. Akce se totiž ponese ve znamení 30 let od vzniku samostatného Česka a Slovenska a současných velmi dobrých česko-slovenských vztahů,“ dodává Janeček.

Zahraniční turisté loni v Česku utratili průměrně 1 907 Kč na osobu a den. Ve srovnání s rokem 2019 to bylo zhruba o 300 Kč na osobu a den méně. Pro úplnost: v roce 2021 utratili průměrně 1 559 Kč, v roce 2020 se jednalo celkem o 1 818 Kč.

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas

Doporučujeme