Cestovní ruch v emirátu Dubaj se vrací do normálu

Dubaj neoficiálně slaví jeden rok od otevření hranic turistům po přísných pandemických opatřeních, která platila do konce června 2020.

Oficiální data dubajské turistické asociace uvádějí, že za prvních 11 měsíců od opětovného otevření hranic navštívilo tento emirát 3,7 mil. zahraničních návštěvníků. Přesněji šlo o 1,7 milionu cestovatelů mezi červencem 2020 a prosincem 2020 a zbylé 2 miliony během prvních pěti měsíců letošního roku.

Hotel Burj Al Arab, Dubaj, Spojené arabské emiráty
Burj Al Arab, Dubaj, Spojené arabské emiráty

Během stejného období se také v Dubaji ubytovalo více než 5 milionů rezidentů Spojených arabských emirátů, což je více než dvojnásobný počet vnitrostátních pobytů než za stejné období v roce 2019.

Díky dostatečnému obsazení hotelů, které se neustále pohybuje nad 60 % a drží tak druhé místo nejnavštěvovanější destinace celosvětově během pandemie, získali Spojené arabské emiráty cenné zkušenosti pro provoz v krizových režimech.

Vedle turistů se město snažilo nalákat zpět i obchodní cestovatele, veletrhy a výstavy. Konec loňského roku odstartoval velkými veletrhy jako například Gulfood, Gitex nebo Arab Health. K těm se za posledních 11 měsíců přidaly další oficiální obchodní události, jejichž počet se vyšplhal na 3 136.

To jsou skvělé zprávy nejen pro Emiráty, ale především pro exportéry do tohoto regionu. Většina českých firem vyváží zboží závislé na HORECA sektoru, který zásobuje hotely a restaurace. S omezením jejich provozu se vývoz propadl téměř na nulu. Naštěstí, jak zmíněná data uvádějí, se s tím Emiráty popraly statečně a rychle se vracejí k normálu.

Samozřejmostí jsou stále roušky a respirátory, nižší kapacity a časté testování všech cestovatelů. Neméně důležité je, že je velká většina rezidentů očkována. Velké zkušenosti s pořádáním akcí a vyzkoušení mnoha způsobů, jak organizovat veletrhy během pandemických opatření, přijdou vhod. Již za několik měsíců začíná v Emirátech EXPO 2020, které si určitě nenechají nijak překazit. To samé se dá říct i o všech dalších veletrzích a výstavách, které budou probíhat již klasicky podle plánu.

Podle všeho to tedy vypadá, že se jak turistický, tak i obchodní život v Emirátech vrací opět k normálu.

Autor: Lukáš Zamrzla. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas | Obchod

Doporučujeme