Chile nabízí mnoho obchodních příležitostí i pro české firmy

Náměstek ministra Martin Tlapa uskutečnil dne 10. března 2021 bilaterální politické konzultace s náměstkyní ministra zahraničních věcí Chile Carolinou Valdivia formou videokonference. Mezi hlavní témata rozhovoru patřila perspektiva ekonomické a obchodní spolupráce našich zemí.

Potenciální zájmy jsou v oblastech IT, energetiky, vodohospodářství, odpadového hospodářství, potravinářského průmyslu, environmentálních technologií či budování železniční infrastruktury. Předmětem společného zájmu je také situace ve Venezuele,  modernizace Asociační dohody EU–Chile a antarktická spolupráce. Chile je pro ČR spolehlivým partnerem.

Carolina Valdivia a Martin Tlapa se shodli na dlouhodobě vynikající úrovni bilaterálních vztahů, které se vyznačují společnými stanovisky v řadě mezinárodních témat, rostoucí obchodní výměnou a zájmem českých firem investovat v Chile. V regionu Latinské Ameriky je Chile naším třetím nejdůležitějším obchodním partnerem, po Mexiku a Brazílii. Roční obrat vzájemného obchodu dosáhl v loňském roce 111 mil. USD. ČR má s Chile dlouhodobě pozitivní obchodní bilanci. Českému vývozu do Chile v roce 2020 dominovaly automaty na jízdenky, potrava pro psy a kočky, osobní automobily a zařízení pro lékařské ordinace. Z Chile se do České republiky tradičně dováží víno, ovoce a vlna.

Chile je zemí s otevřenou ekonomikou. Od roku 2003 má  sjednanou Asociační dohodu s EU, která nyní prochází modernizací. Od vstupu ČR do EU se náš export do Chile zvýšil sedminásobně. Hlavním cílem modernizace obchodního pilíře dohody je vylepšení přístupu na trh v oblasti zboží, služeb, investic a veřejných zakázek a zajištění vysoké úrovně ochrany investic. ČR vítá vyjednávání o modernizaci Asociační dohody a oceňuje dosažené výsledky jednání. Chile se v lednu 2010 stalo jako první jihoamerická země členem OECD. Společně s Mexikem, Kolumbií a Peru je Chile od roku 2011 zakládajícím členem Pacifické aliance. Česká republika získala v tomto ekonomickém uskupení v roce 2016 statut pozorovatele.

Náměstci okomentovali vývoj epidemiologické situace ve světě a ve svých zemích. Chile zvolilo úspěšnou očkovací strategii a patří mezi světové premianty v tempu očkování.  Chile zajistilo dodávky vakcín od firem Pfizer, Sinovac, AstraZeneca a Johnson & Johnson  a k začátku března již byly v zemi aplikovány téměř 4 miliony dávek. Cílem chilské strategie je proočkovat 80 % obyvatel do konce prvního pololetí 2021. Oba představitelé vyjádřili přesvědčení, že se brzy podaří překonat současnou pandemii.

Náměstek Tlapa vysoce ocenil dlouhodobou spolupráci s Chile na vědeckém výzkumu v Antarktidě. V roce 2009 byla sjednána Dohoda o antarktické spolupráci mezi vládami ČR a Chile. Vědecké týmy Masarykovy univerzity již řadu let využívají služeb chilského námořnictva za účelem každoroční přepravy polární výpravy do a z Antarktidy na českou vědeckou stanici J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse a spolupracují s chilským vědeckým programem.

• Teritorium: Amerika | Chile | Zahraničí

Doporučujeme