Zdroj: CzechTrade

Chile posiluje svůj vesmírný program. Právě probíhá zápis firem do projektů na výstavbu satelitů

V pondělí 7. srpna se v budově bývalého chilského Senátu v rámci Národního vesmírného programu uskutečnila historicky první konference Národní vesmírná suverenita.

Akce se uskutečnila ve spolupráci chilského Senátu, Ministerstva obrany a vzdušných sil Chile. Vystoupili na ní ministryně obrany Maya Fernández, předseda Senátu Juan Antonio Coloma, vrchní velitel vzdušných sil Chile Hugo Rodríguez González a prezident Asociace guvernérů Ricardo Díaz Cortés. Konference se dále zúčastnili ministryně vědy Aisén Etcheberry, ministr dopravy Juan Carlos Muñoz a ministr sportu Jaime Pizarro. Nejen obsazení tedy ukazuje důležitost, jakou Chile budoucímu rozvoji svého vesmírného programu přikládá.

Ilustrační fotografie

Hlavním výstupem konference byl podpis smluv o výstavbě dvou nových kosmických center, a to jednoho na jihu země v regionu Magallanes a druhého na severu země v regionu Antofagasta. V rámci Národní satelitní služby (SNSat) tak mají právě regiony významnou měrou přispívat k jejímu rozvoji, a to nejen svými geografickými charakteristikami, ale také vědou a výzkumem.

V následujících letech Chile plánuje vypustit do vesmíru 9 satelitů, přičemž za účasti mezinárodních dodavatelů by měly být postaveny přímo v Chile. Za tímto účelem je plánována také výstavba nejmodernější vesmírné laboratoře v Jižní Americe, která by umožnila konstrukci satelitů až do hmotnosti 150 kilogramů.

ExportMag.cz: Španělsko chce vyslat vlastní raketu do vesmíru

První satelit Chile vypustilo v roce 1998, a to konkrétně Fasat Bravo. Důležitým milníkem byl červen letošního roku, kdy byl do kosmu vynesen Falconem 9 společnosti SpaceX satelit Fasat Delta, sestrojený americkými a izraelskými vědci. Má sloužit především k vojenským a komerčním účelům, jako je např. pořizování satelitních snímků za účelem vyhodnocování dopadu změn klimatu, těžby, predikci požárů, monitoring ledovců, data potřebná pro precizní zemědělství a mnoho dalších aplikací. 

Vzdušné síly a Ministerstvo obrany, pod něž vesmírný program spadá, mají dále naplánováno vypuštění dvou satelitů v následujícím roce 2024 a tří satelitů v roce 2025.

Zahraniční kancelář CzechTrade Chile je připravena aktivně pomoci českým subjektům, které se věnují oblasti kosmického průmyslu a chtějí své inovativní výrobky a služby nabídnout chilským partnerům. Od úterý 8. srpna 2023 do konce měsíce probíhá zápis firem, které by chtěly spolupracovat na tomto projektu, a to především v oblasti konstrukce nových satelitů pro telekomunikační účely. Zápis je možné realizovat prostřednictvím kanceláře CzechTrade Chile.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile.
Zdroj: Senado de Chile

• Teritorium: Amerika | Chile | Zahraničí

Doporučujeme