Chile řeší problémy s textilním odpadem, pomoc nabízí česká firma

Inovativní způsoby zpracování textilního odpadu nabízí v Chile česká společnost Retex. Chile má velké problémy s dovozem použitého textilu, který na severu země většinou končí na ilegálních skládkách v poušti Atacama.

Poušť Atacama na severu Chile se v posledních letech stala jedním z největších skladišť použitého textilu prakticky z celého světa, zejména z Asie, Evropy a USA. Chile je totiž jednou z mála zemí regionu Latinské Ameriky, ve které neplatí zákaz dovozu použitého textilu.

Ilustrační fotografie

Do země tak „přiteče“ přes přístav Iquique odhadem 44 až 60 mil. tun textilního odpadu ročně. Po primárním roztřídění je část zboží přeprodána k dalšímu využití v Chile a případně reexportována do zemí Latinské Ameriky, nicméně větší část končí na nelegálních skládkách v poušti Atacama, kde je textilní odpad spalován, čímž dochází ke kontaminaci pouště a ovzduší.

Již více než rok se firma Retex z Moravského Krumlova snaží proniknout v Chile do tohoto řetězce s nabídkou na recyklaci a zpracování textilního odpadu a výrobu různých inovativních druhů textilií k využití primárně ve stavebnictví, důlním průmyslu, zemědělství, automobilovém průmyslu nebo také ve zdravotnictví, v bezpečnostním průmyslu atd.

Společnost Retex má se zpracování textilu bohaté zkušenosti, a proto je její projekt v Chile velmi perspektivní. Kromě izolačních materiálů nabízí možnost výroby široké škály textilního recyklátu (až 80 různých speciálních modifikací), zatímco místní výroba má pouze omezené kapacity. Hlavní pozornost společnosti Retex se aktuálně soustřeďuje především na získání podpory pro realizaci pilotních projektů, které umožní vytvořit vhodné podmínky pro budoucí distribuci a prodej vyráběných komponent z textilního odpadu.

Ilustrační fotografie

A právě na výše popsané aktivity byla zaměřena jednání s hlavními představiteli regionu Tarapacá, která se uskutečnila v čele s velvyslancem Bechným a za účasti ředitele kanceláře CzechTrade Jílka a ředitele firmy Retex Šimka.

Klíčovým setkáním byla schůzka s guvernérem regionu Tarapacá J. Miguelem Carvajalem, u které byli přítomni také regionální delegáti ministerstev ekonomie, rozvoje a cestovního ruchu a životního prostředí. Dále se uskutečnilo jednání se starostou Iquique, s regionálním delegátem ministerstva stavebnictví a urbanismu a také s prezidentem volné zóny ZOFRI.

Jednání přinesla pozitivní výsledky, bylo diskutováno několik variant spolupráce na projektech v oblastech zemědělství a stavebnictví a také zapojení akademické sféry prostřednictvím univerzit – Universidad de Tarapacá (UTA) a Universidad Arturo Prat (UNAP) nebo místní pobočky institutu INACAP. Regionální vláda i město přislíbily zvážit dotační podporu pro realizaci zmiňovaných projektů.

Rovněž byl vyjádřen zájem na spolupráci v oblasti inovací, akademické a technické spolupráce prostřednictvím nastavení přímých univerzitních kontaktů a také v oblasti předávání zkušeností při rozvoji vzdělávacích kampaní ochrany životního prostředí zaměřených na základní školství. V rámci města je šance spolupracovat na projektech údržby městské zeleně, budování zelených střech nebo rozvoje sociálního bydlení atd.

Perspektivní jsou i možnosti exportu do sousedních zemí v rámci bioceánského pozemního koridoru, který propojí Chile s Brazílií, Bolívií, Argentinou a Paraguayí.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Santiagu de Chile (Chile).

• Teritorium: Amerika | Chile | Zahraničí

Doporučujeme