Baťovská tradice poznamenala osud města takovým způsobem, že dodnes na období fungování obuvnického závodu všichni srdečně vzpomínají a prakticky každý obyvatel města měl nebo má někoho z rodiny, kdo v závodě pracoval.
Velvyslanec Bechný navštívil začátkem dubna Peñaflor, aby jednal s novým starostou Rodrigo Cornejem o možnostech vzájemné spolupráce mezi oběma městy. Do Peñafloru přijelo ze Zlína mnoho českých odborníků, techniků, ale i dělníků, kteří ve městě vytvořili početnou českou kolonii a kde dodnes žije mnoho českých potomků.
ExportMag.cz: České vodohospodářské firmy spolupracují s rybími farmami v Chile
Počátkem prosince 2024 nastoupil do funkce nově zvolený starosta Rodrigo Cornejo, se kterým velvyslanec projednal pokračování spolupráce v návaznosti na dohody s minulou administrativou města. Starosta uvedl, že oba jeho rodiče pracovali v obuvnickém závodě T. Bati, a proto má velký zájem na tom, aby baťovská tradice města byla zachována a došlo k navázání kontaktů s mateřským městem Zlín.
Následně byly prodiskutovány také možnosti spolupráce města s velvyslanectvím ČR v Santiagu v návaznosti na nedávnou prezentaci výstavy o historii T. Bati a existenci základní školy „Česká republika“ v Peñafloru. Starosta R. Cornejo zmínil rovněž významnou českou stopu ve městě díky založení prvního hasičského sboru, sportovního klubu a technického učiliště z iniciativy a díky podpoře závodu Bati, což si všichni velmi dobře pamatují. Proto město plně podporuje záměr vybudovat Muzeum Tomáše Bati, které všechny tyto důležité momenty zachytí a připomene pro budoucí generace.
Velvyslanec Bechný novému starostovi poblahopřál hodně úspěchů v jeho nové funkci a nabídl součinnost velvyslanectví ČR při prosazování plánů na prohlubování baťovské tradice ve městě a vzájemné spolupráce s mateřským městem Zlín v ČR.