Chorvatsko otevřelo první „chytrou“ ekonomickou zónu ve městě Kutina

Kutinská průmyslově-logistická zóna (75 ha) se stala první „inteligentní“ (smart) ekonomickou zónou v Chorvatsku, která nabízí budoucím investorům řadu výhod, jako jsou špičkové digitální technologie, osvobození od poplatků komunálních služeb po dobu pěti let, příspěvky na mzdy nových zaměstnanců či nízké ceny pozemků. Město leží ve výhodné lokalitě asi 80 km východně od Záhřebu poblíž dálnice na Bělehrad a panevropského železničního koridoru X.

Kutina je město s přibližně dvaceti tisíci obyvateli, kde mají sídlo zejména vývozní firmy ze sektoru zpracovatelského průmyslu a energetiky. Ekonomická zóna Kutina se stala první zónou v rámci nového unikátního pilotního programu SMART & KIND, který je určený k postupné digitalizaci podnikové infrastruktury, včetně internetu věcí (IoT), jedinečného softwaru pro monitorování podnikové správy infrastruktury a majetku města, který by měl vést mj. i k úsporám energie.

Městský úřad např. vybaví podnikatele v ekonomické zóně inteligentními moduly pro měření spotřeby elektřiny, vody a plynu. Moduly mají do  budoucna také poskytovat údaje o dostupné pracovní síle ve městě.

Starosta města Kutina Zlatko Babić považuje tento projekt za strategický a kromě přilákání investorů má zlepšit řízení správy města, vytvořit nová pracovní místa a obecně zvýšit jeho životní úroveň.

Vedle chytrých technologií město nabízí i klasické pobídky ve formě spolufinancování každé nově zaměstnané osoby, maximálního snížení cen pozemků pro rozvoj podnikatelských aktivit, zrušení poplatků za komunální služby na dobu 5 let, spolufinancování mezd v rozmezí 5–10 tis. HRK, maximálního zrychlení vydávání potřebných dokumentů a stavebních povolení nebo spolufinancování rekvalifikačních kurzů pro nové zaměstnance.

Digitální transformaci vnímá Chorvatsko nejen jako výměnu starších technologií za novější, ale jako změnu základních obchodních modelů a vytváření nových hodnot.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko). Autor: Petr Kašička, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Chorvatsko | Evropa | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Investice | Software a ICT služby

Doporučujeme