Startuje největší tuzemský festival kosmického průmyslu Czech Space Week

Kosmický týden, určený pro firmy, investory, startupy, studenty a všechny ostatní fanoušky vesmíru, potrvá od 25. listopadu do 2. prosince 2023.

Česko je na špičce kosmického průmyslu a vědy. Vede mezinárodní vesmírné mise, dodává součástky do raket, staví vlastní družice a stává se uznávaným centrem analogových misí. O oslavu dosavadních úspěchů a prezentaci novinek, které hýbou českým kosmickým průmyslem, se postará šestý ročník populárního festivalu Czech Space Week, který pořádá Ministerstvo dopravy společně s agenturou CzechInvest, Hvězdárnou a planetáriem hl. m. Prahy Planetum a dalšími partnery.

Ilustrační fotografie

Kosmický týden, určený pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a všechny ostatní fanoušky vesmíru, potrvá od 25. 11. do 2. 12. 2023. Generálním partnerem akce se stala brněnská společnost TRL Space Systems. 

Festival odstartuje dvoudenní workshop analogových misí, které simulují podmínky panující ve vesmíru tady na Zemi. Akce, kterou pořádá komunita CHASM (Community of Human Analogue Space Missions) ve spolupráci s firmami ICEE.Space, Entrant a podnikatelským inkubátorem ESA BIC, se bude konat od 25. do 26. 11. v Brně.

Workshop povede zakladatelka komunity CHASM Eleonore Poli. Zúčastní se ho také spoluzakladatelka startupu ICEE.Space Charlotte Pouwels i česká analogová astronautka Lucie Ráčková, která zkoumá stres v izolaci. Kromě informací z přednášek si návštěvníci odnesou i zážitek v podobě návštěvy jeskyně Výpustek. Ta je jednou z vybraných lokací v Česku pro možný nácvik analogových misí. 

Průmyslové dny prohloubí spolupráci mezi státy V4

Hlavní událostí festivalu Czech Space Week bude dvoudenní akce Space2Business, která se uskuteční 28. a 29. 11. v Brně. Tradiční průmyslové dny se zaměří na spolupráci mezi státy Visegrádské čtyřky. Festival přivítá také zástupce firem z Estonska, Litvy, Lotyšska, Rumunska a Slovinska.

Koncept akce poskytne ideální podmínky pro setkání všech společností, kosmických startupů, výzkumných institucí a dalších stran, které hledají spolupráci a obchodní příležitosti. Průmyslové dny se ponesou v duchu mezinárodního networkingu, informačně nabitých panelových diskuzí i prezentací jednotlivých kosmických firem, u kterých si mohou například studenti domluvit první stáže.

Účastníci se také dozví více informací o mezinárodní vesmírné misi LUGO vedené brněnskou společností TRL Space, která má za cíl do roku 2030 dostat českou vlajku na Měsíc. Společnost se na akci zhostí také organizace třech panelových diskuzí. V té první, na téma získávání klíčových kompetencí a know-how, firma představí svou strategii k budování projektových týmu složených z českých i zahraničních expertů, díky kterým se zvyšují kompetence České republiky v oblasti kosmického průmyslu.

V druhém doprovodném programu zasednou k diskuznímu stolu studenti a stážisté, kteří se v TRL Space připravují na své budoucí role na projektech této společnosti. Poslední panelová diskuze bude na téma propojování vědy a průmyslu. 

Studenti získají přehled o pracovním uplatnění v kosmickém průmyslu

Součástí programu Space2Business bude také Space Job Fair – studentský veletrh, na kterém budou studentům firmy a instituce představovat konkrétní pracovní nabídky. Zájemci tak získají unikátní příležitost setkat se s manažery firem a domluvit si budoucí stáže nebo přímo zaměstnání. 

O příležitostech a pracovním uplatnění v kosmickém průmyslu se studenti dozví více informací také na akci Příští zastávka vesmír, kterou pořádá Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy Planetum. Hlavním cílem konference je představit studentům příležitosti během studia i po něm, aktuální témata, která hýbou kosmickým průmyslem, a motivovat je se v tomto směru dále vzdělávat. 

Paralelně k akci Space2Business se v Brně odehraje také několik vedlejších tematicky zaměřených eventů. Mezi nimi bude například ESA BIC Demo Day, který představení nové inkubované startupy a úspěchy programu ESA BIC Czech Republic. Na své si přijdou i společnosti podnikající mimo kosmický průmysl. Organizátoři pro ně chystají akci Space & Energy, jejímž cílem je najít přesah spolupráce mezi firmami z energetického sektoru a kosmickým průmyslem. 

Uptim.ai uzavřel spolupráci s Avio. Díky umělé inteligenci bude optimalizovat výrobu nosných raket do vesmíru

Další brněnské akce se uskuteční na Hvězdárně a planetáriu Brno, které bude hostit event Vysokého učení technického pro vesmírné vědce, a také dvoudenní konferenci Copernicus forum a Inspirujme se 2023. Cílem akce bude propojení programu Copernicus zaměřeného na dálkový průzkum Země a infrastruktury INSPIRE zabývající se harmonizovaným sdílením prostorových dat států EU. 

Součástí Czech Space Weeku budou také tradiční EUSPA Open Days, které nechají veřejnost nahlédnout do dění české pobočky Agentury Evropské Unie pro kosmický program.

V neposlední řadě bude konference Czech Space Week patřit také úspěšným ženám, které se prosadily v kosmickém průmyslu. O tom, jak se jim podařilo prorazit v na první pohled čistě mužském světě, budou vyprávět na panelové diskusi Space4Women, která bude tradičně streamovaná široké veřejnosti. Na akci vystoupí Kimberly Sofge, projektová manažerka mise LUGO ve společnosti TRL Space, Ludivine Leger, strukturální analytička z OHB Czechspace, Daniela Jovic, odbornice v oblasti prodeje a marketingu ve společnosti Spacemanic a Lucie Fojtová, projektová a programová manažerka z Hvězdárny a planetária Brno. 

Na festival přijede do Česka i řada uznávaných osobností. Mezi prvními potvrzenými hosty je generální ředitel Evropské vesmírné agentury (ESA), Josef Aschbacher. 

Podrobný seznam akcí a přehled možností, jak se na jednotlivé z nich přihlásit, bude postupně zveřejňován na webových stránkách Czech Space Weeku.

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Kosmický průmysl | Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme