Chytrá česká energetická řešení zaujala na jordánském veletrhu

Dne 31. 5. 2022 proběhl s velkým úspěchem v Ammánu na nejvýznamnějším oborovém jordánském veletrhu SONEX/JIMEX seminář „Chytrá česká řešení v energetice“, a to v rámci v Projektu na podporu ekonomické diplomacie PROPED.

Hlavním cílem bylo představit ČR nejen jako atraktivního a perspektivního partnera s inovativními nápady, zejména v oblasti obnovitelných zdrojů a energeticky efektivních řešení, ale i jako zemi, jejíž prioritou je propojení vědy a výzkumu s průmyslovou výrobou. Akce se zúčastnily české firmy Solarity a Elektrotechnika a Petr Wolf, vedoucí výzkumného týmu pro fotovoltaické systémy Univerzitního centra energeticky efektivních budov na ČVUT.

Ilustrační fotografie

Právě Petr Wolf v rámci semináře prezentoval jordánskému publiku autonomní jednotku na výrobu pitné vody ze vzduchu v pouštním prostředí známou pod zkratkou S.A.W.E.R (Solar Air Water Earth Resource), která získala cenu za nejlepší inovaci na EXPO 2020. Jako spoluautor projektu S.A.W.E.R, v rámci něhož řešil především jeho energetickou nezávislost díky využití solární energie, zodpovídal řadu otázek podnikatelů i kolegů z akademické sféry.

V této souvislosti přítomné velmi zaujala informace, že náklady na provoz jednotky S.A.W.E.R jsou v podstatě minimální, kromě běžné údržby je třeba jen dle potřeby měnit filtry a dodávat příslušné minerály, pokud má být voda dostatečně kvalitní pro pití. Petr Wolf představil detailně i další projekt svého týmu, „NCK CAMEB Omice“, inteligentní systém prediktivního řízení rodinného domu využívající fotovoltaiku, baterií, elektromobilitu, vytápění a chlazení v návaznosti na aktuální předpověď počasí a ceny energií.  

Firma Altron dodává na Blízký východ odolné cloudové kontejnery

Výkladní skříní úspěšné implementaci českých řešení v oblasti solární energetiky v Jordánsku a okolním regionu je firma Solarity. Na semináři proto vystoupil i její regionální manažer Mu’ayyad Almomani, za přítomnosti generálního ředitele Solarity Michala Adriána.

Solarity si na jordánském trhu získala stabilní pozici především nejen díky své nabídce individuálních řešení na míru včetně rodinných domů, ale i komplexní nabídce souvisejících služeb, od instalace, finanční partnerství po odborné.

Společnost Solarity je také příkladem zahraniční firmy, která využívá Jordánsko jako bezpečné zázemí pro své aktivity v bezpečnostně složitém regionu. Stánek Solarity na veletrhu budil zaslouženou pozornost svou profesionální prezentací, za přítomnosti českého velvyslance v Jordánsku ho navštívil i jordánský ministr veřejných prací a bydlení Yahya Kisbi.

Kromě prvního představení České republiky na veletrhu SONEX/JIMEX bylo cílem celé mise umožnit navázaní nových perspektivních kontaktů. Akce se zúčastnili podnikatelé z Jordánska i Iráku a také zástupci akademické i státní sféry, především místního Ministerstva energetiky a minerálních zdrojů a členové parlamentu.

Seminář doprovázely individuální B2B schůzky a také proběhla jednání o možné spolupráci v akademické sféře. Možnosti pohovořit s odborníkem Univerzitního centra pro energeticky efektivní budov na ČVUT využili i jordánští podnikatelé zajímající se o možnosti v oblasti tepelné izolace budov.

Ilustrační fotografie

Zástupce firmy Elektrotechnika Libor Novák během akce mj. splnil cíl obnovit pandemií zpřetrhané vztahy s místními podnikateli, které se začaly rodit během PROPEDu 2019. Zároveň využil i přítomnosti Petra Wolfa jako jednoho z předních českých odborníků na fotovoltaiku ke konzultaci možností zapojení solárních řešení do společných plánů s potenciálním jordánským partnerem.

„Účast firmy Elektrotechnika na této akci považuji za velmi užitečnou,“ zhodnotil PROPED Libor Novák a zdůraznil: „Výrazně utvrdila náš zájem začít obchodovat s Jordánskem, umožnila nám blíže se seznámit s místním prostředím a především z hlediska našeho byznysu i s velmi zajímavými lidmi.“ Konkrétně k veletrhu SONEX/JIMEX řekl: „Osobně mě překvapil svou úrovní i setkáními s perspektivními partnery nejen z Jordánska, ale i z širšího regionu. Na veletrh se určitě vrátím už příští rok a doufám, že mezitím úspěšně pokročí naše právě započatá jednání.“

Jordánsko stejně jako Česká republika má zcela minimální vlastní zdroje zemního plynu a ropy. Rozvoj obnovitelných zdrojů jsou pro ně důležitou součástí debaty o zvyšování vlastní energetické bezpečnosti a soběstačnosti. Jak zaznělo i v debatě v rámci semináře, nejdůležitější je komplexnost řešení, včetně důrazu na energetickou účinnost a co nejefektivněji nastavený mix obnovitelných i tradičních zdrojů.

Chytrá energetická řešení, a to nejen v oblasti obnovitelných zdrojů, jsou pro obě země logickou a dlouhodobou cestou k prosazování těchto priorit. Čeští zástupci v Jordánsku v rámci tohoto PROPEDu ukázali, že právě tohle umí Česká republika nabídnout.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ammánu (Jordánsko). Autorka: Zuzana Benešová, ekonomická diplomatka.

• Teritorium: Asie | Jordánsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme