Čína hlásí rekordní výnos arašídů díky preciznímu pěstování podzemnice olejné

Díky průlomu čínských výzkumníků má Čína potenciál ztrojnásobit svou produkci arašídů, aniž by musela rozšiřovat plochu pro jejich pěstování.

Výzkumníci Šan-tungské akademie zemědělských věd ve východočínské provincii Šan-tung testovali nové metody pro pěstování podzemnice olejné, díky kterým se jim na čtyřhektarovém experimentálním poli podařilo vypěstovat 3,4násobně více, než kolik činí národní průměr.

Ilustrační fotografie

Konkrétně dosáhli hektarového výnosu 12 980 kg oproti průměrným 3 780 kg. Tím překonali i osm let starý světový rekord, který činil 11 700 kg na hektar.

Standardně používanou metodou pro pěstování podzemnice olejnice v Číně je sázení semen po dvou. Důvodem je nízká kvalita semen. Sázení po dvou semenech mělo tedy zvýšit šance, že se aspoň jedno z nich uchytí.

ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

Čínští výzkumníci však při svém experimentu pole osázeli po jednom semeni do každé jamky, což je metoda, kterou zdokonalují už od roku 2001. Vyšší výnos je však vykoupen nutností větší preciznosti, důkladnější přípravy půdy a pozdější sklizní. Vyšší nároky na práci zemědělců mohou stát v cestě uvedení této metody do běžné praxe.

Čína představuje největšího světového producenta arašídů. V marketingovém roce 2022/2023 jich vypěstovala 18,3 milionu tun, což je zhruba 37 % světové produkce. Nestačí to však k uspokojení domácí poptávky, a tak jich Čína ještě ve stejném období musela importovat 1,1 milionu tun.

Autor: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí

Doporučujeme