Čína obnovila šestidenní tranzitní víza, usnadní to i veletrh v Kantonu

Čína obnovila 144hodinovou bezvízovou tranzitní politiku, která lidem z 53 zemí světa (včetně Česka a Slovenska) umožňuje šestidenní pobyt ve vybraných oblastech bez nutnosti žádat o vízum.

Země se tak plně vrací k vízové politice před covidem. Politika šestidenního bezvízového tranzitu, která byla poprvé představena třem městům v oblasti Šanghaj-Ťiang-su-Če-ťiang ve východní Číně v roce 2016, se momentálně rozšířila na 20 měst a dohromady 29 letišť a přístavů.

Ilustrační fotografie

Podle požadavků Čínského národního imigračního úřadu (NIA) musí lidé žádající o 144hodinový bezvízový tranzit mít:

  • platný cestovní pas nebo jiný mezinárodní cestovní doklad, který je platný déle než tři měsíce od data příjezdu;
  • navazující letenku/jízdenku s potvrzeným datem odjezdu a číslem sedadla, která potvrzuje odjezd/odlet z Číny do třetí země nebo regionu do 144 hodin;
  • příjezdový formulář (Arrival Card) pro cizince v tranzitu, která se vyplňuje při příjezdu do Číny.

Navzdory názvu neznamená bezvízová tranzitní politika volné cestování do libovolného regionu v Číně. O tranzitní víza lze mimo jiné žádat v Pekingu (pouze letiště Beijing Capital, nikoliv nové Daxing), Šanghaji, Čcheng-tu, Si-anu či Kuang-čou a Šen-čenu.

Je důležité si uvědomit, že ve většině případů (s výjimkou provincie Kuang-čou) budete muset zemi opustit ze stejného letiště nebo přístavu, na které jste přiletěli či přijeli.

ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Výhoda pro obchod i turismus

Bezvízová tranzitní politika má za cíl podpořit nejen turismus, ale zejména mezinárodní obchod. Na fakt, že si návštěvníci nemusí žádat o víza, se v současnosti snaží nalákat mimo jiné Canton Fair, jeden z nejpopulárnějších čínských veletrhů, jež se koná pravidelně na jaře a na podzim již od roku 1957 v jihočínském městě Kanton (čínsky Kuang-čou).

Každý rok se ho účastní zhruba 25 tisíc vystavovatelů z celého světa a patří k nejpopulárnějším veletrhům i mezi českými firmami a obchodníky. Provincie Kuang-čou, v níž Kanton leží, je nejbohatším čínským regionem, přičemž svého postavení dosáhla právě díky exportu zde vyráběného zboží do celého světa. Veletrh, rozdělený do tří fází, tak navštěvují zejména společnosti, které mají zájem o import produktů z Číny.

České společnosti mohou využít možnosti 144hodinového tranzitního víza v případě, že cestují dále do Asie, ale například také pokud mají v plánu navštívit nejdříve své čínské obchodní partnery a následně se přesunout do Hongkongu či Macaa, který s již zmíněnou provincií Kuang-čou sousedí a spojuje je síť rychlovlaků.

Ilustrační fotografie | Giusparta / Shutterstock.com

Aplikace zjednoduší platby

Důležitou novinkou pro cestující do Číny je momentálně také možnost propojení mobilních platebních programů aplikací Wechat a Alipay se zahraniční platební kartou. Objem plateb uskutečnění pomocí těchto mobilních aplikací v Číně daleko přesahuje platby hotovostí či platební kartou.

Pro více informací o účasti na veletrhu či možnosti využít šestidenních tranzitních víz k cestě do Číny se neváhejte obrátit na politicko-ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Pekingu na e-mailové adrese: commerce_beijing@mzv.cz.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Pekingu (Čína). Autor: Adam Kupka, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme