Čína představila unikátní mobilní rybí farmu

V čínském přístavním městě Čching-tao byla v pátek 20. května 2022 na vodu spuštěna loď Guoxin-1, která bude fungovat jako mobilní rybí farma.

Jedná se o první plavidlo svého druhu na světě považované místními médii za technologický průlom. Impozantní jsou i samotné rozměry lodi, je dlouhá 250 metrů, 45 metrů široká a její výtlak je 130 000 tun, díky čemuž by měla ustát i tajfun.

Ilustrační foto

V útrobách lodi se nachází patnáct nádrží, do kterých je neustále pumpována mořská voda z vnějšku, aby v nich bylo zajištěno stabilní klima. Mobilita této farmy ji umožní brázdit Žluté moře, Východočínské moře a Jihočínské moře v závislosti na prostředí nezbytném pro chov určitých druhů ryb.

Výhodami této formy akvakultury má být zkrácení chovných cyklů a možnost chovat trojnásobné až pětinásobné množství ryb na stejném prostoru oproti jejich klecovému chovu. Předpokládá se, že ročně by tato mobilní farma mohla vyprodukovat kolem 3 700 tun ryb. V březnu 2024 mají být do služby uvedeny dvě další plavidla stejného typu, koncem roku 2023 má být zahájena konstrukce pokročilejší verze.

Revoluce proti plastům. Startup Refork vyvinul rozložitelné příbory

V průběhu tohoto týdne zároveň čínské Ministerstvo zemědělství a záležitostí venkova oznámilo, že uvalí moratorium na hlubokomořský rybolov v určitých oblastech mezinárodních vod. Od 1. července do 30. září nebude čínským plavidlům umožněn rybolov v jihozápadním Atlantiku a severním Indickém oceánu, od 1. září do 30. listopadu pak ve východním Pacifiku. Obdobná dobrovolná moratoria Čína uvaluje již od roku 2020.

Autor: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí

Doporučujeme