Čína přijala nový zákon o potravinovém zabezpečení

Otázce potravinového zabezpečení je čínským vedením přikládána nejvyšší priorita a je považována za neoddělitelnou součást koncepce národní bezpečnosti.

Dne 29. prosince 2023 byl na zasedání Stálého výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců přijat nový zákon o potravinovém zabezpečení, který má vstoupit v platnost 1. června 2024. První návrh tohoto zákona byl zveřejněn již v létě 2023.

Ilustrační fotografie

Zákon se v jednotlivých kapitolách zaměřuje na následující oblasti, kde byly v případě Číny identifikovány vážné nedostatky a rizika ve vztahu k zemědělské produkci: ochranu zemědělské půdy, produkci potravin, potravinové rezervy, cirkulaci a zpracování potravin, nouzové a pohotovostní situace, úspornost, dohled nad potravinovými systémy a řízení potravinových systémů. Rostoucí důraz na potravinové zabezpečení však vyplývá i z čínských obav z geopolitického napětí, které by mohlo zemi zkomplikovat přístup či ji zcela odříznout od nezbytných zdrojů.

ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Ačkoli se Číně v posledních letech daří dosahovat bohaté úrody, další růst produkce představuje výzvu. V kontrastu se svou rozlohou a počtem obyvatel, které musí uživit, disponuje pouze malým podílem orné půdy. Problémem je však i její kvalita a dostupnost vody k zavlažování. Urbanizace, stárnutí obyvatelstva a klesající porodnost také zapříčiňují úbytek pracovní síly v zemědělství. Je tedy zřejmé, že Čína musí k otázce potravinového zabezpečení zaujmout komplexní postoj.

Zákon bude klást větší odpovědnost na bedra místních vlád, které budou zodpovědné za dodržování stanovených rudých linií. Striktně má být zamezováno úbytku zemědělské půdy ve prospěch zástavby, ale také zalesňování a ozeleňování. Větší pozornost má být věnována šlechtitelským a pěstitelským programům, relevantnímu výzkumu a budování rezervních systémů pro semena a osiva. Podpořena má být také mechanizace a automatizace, čímž chce Čína kompenzovat úbytek pracovních sil a umožnit obdělávání půdy v náročnějším terénu.

Autor: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí

Doporučujeme