Čína prodlužuje daňové výjimky, chce nalákat více zahraničních investic

Čína se potýká s pomalejším ekonomickým růstem a klesající důvěrou zahraničních společností. Snaží se proti tomu bojovat řadou opatření, mezi něž patří například prodloužení výjimky z placení daně z příjmu cizinců.

Výjimka měla původně platit pouze do konce letošního roku, zástupcům zahraničních společností v Číně se však podařilo přesvědčit čínskou vládu k jejímu prodloužení. Nově tak budou výjimky z placení daní platné až do konce roku 2027.

Ilustrační fotografie

Pro zahraniční společnosti se jedná o jednoznačně pozitivní zprávu, neboť výjimka v praxi znamená, že její nečínští zaměstnanci budou osvobozeni mimo jiné od placení daní za bydlení, vzdělání dětí, ale například i za jazykové kurzy.

Prodloužení daňových výjimek tak může hrát důležitou rozhodovací roli i u českých firem, které plánují do Číny vyslat své pracovníky, případně v zemi rovnou založit pobočku. U pracovníků, kteří nejsou do Číny vyslaní trvale, je pak rozhodující, zda mají v zemi daňový domicil. Pokud tomu tak není, musí v daném roce strávit v zemi minimálně 183 dní, aby se na ně daňové výjimky vztahovaly.

ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Jedná se tak o další krok ve snaze přilákat do Číny po téměř tříleté uzávěře zahraniční talenty. Mimo to má rovněž posílit důvěru zahraničních firem v čínský trh. Ta dle ratingové společnosti S&P klesla z 34 % v únoru na pouhých 23 % v červenci, což je o pět procentních bodů níže, než je celosvětový průměr. 

Prodloužení výjimky z placení daně z příjmu je jedním z prvních reálných výsledků sady 24 opatření k posílení zahraničních investic v zemi, které vydala Státní rada ČLR. Ty mají být implementovány místními vládami a většina z nich má momentálně zatím pouze obecnou podobu.

Čína se v nových opatřeních zaměřuje na vědu, výzkum a technologický vývoj, zlepšení přístupu k zelené energii, posílení práv duševního vlastnictví, zjednodušení procesů pro přeshraniční transfer dat, zajištění rovnosti při účasti v tendrech atd. Všechny zmíněné body představují problémy, které trápí řadu zahraničních firem, ty české nevyjímaje. Pokud se tak povede jednotlivé body efektivně implementovat, bude to znamenat pozitivní vývoj v narovnávání pozice zahraničních společností na čínském trhu.

Čína láká i vědecké talenty

Během téměř tříleté pandemie covid-19 odešlo z Číny velké množství zahraničních talentů, nyní jednotlivá města a kraje nabízejí pobídky a bonusy těm, kteří se rozhodnou vrátit, případně nově přijít. Většina místních vlád hledá talenty v oblasti vědy a výzkumu, zejména v sektorech, které jsou zmiňovány jako prioritní ve 14. pětiletém plánu (2021–2025). Jedná se tak například o kvantové výpočty, umělou inteligenci, polovodiče, ale i elektromobilitu, ochranu životního prostředí a další.

Zahraniční pracovníci v těchto oborech mohou využívat množství výhod, jako jsou již zmíněné daňové úlevy, finanční pobídky, snadné vyřízení pracovních povolení, příspěvky na bydlení a mnoho jiných. Pobídky nabízejí jak velká, tak menší města, s tím, že v menších městech je jednodušší na pobídky dosáhnout, ale nejsou tak lukrativní.

V případě dotazů na konkrétní nabídky v jednotlivých městech se neváhejte obrátit na Velvyslanectví v Pekingu na e-mailové adrese: commerce_beijing@mzv.cz.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Pekingu (Čína). Autor: Adam Kupka, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Investice

Doporučujeme