Čína se znovu otevírá světu

Po třech letech přísného uplatňování politiky nulové tolerance covidu-19 změnila Čína v prosinci 2022 svůj postoj a došlo k jejímu zrušení.

Momentálně se však Čína potýká s největší vlnou nákazy od začátku pandemie. Uvolnění protiepidemických opatření zjednoduší pohyb osob po Číně a organizaci komerčních akcí, které musely být v minulých letech rušeny či přesouvány v závislosti na vývoji epidemické situace.

Ilustrační fotografie

Kromě toho však čínské úřady také oznámily, že od 8. ledna 2023 dojde k výraznému zmírnění restrikcí při vstupu osob do Číny. Při nástupu na let do Číny bude stačit předložit negativní PCR test absolvovaný do 48 hodin před odletem a dojde k úplnému zrušení popříletové karantény.

Před odletem tedy nebude nutné žádat příslušné čínské velvyslanectví o udělení zeleného cestovního kódu. Čínské úřady také avizovaly, že budou graduálně navyšovat počty mezistátních leteckých spojení.

Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

České firmy tak podle všeho budou moci v letošním roce obnovit své cesty do Číny a začít se osobně účastnit tamějších veletrhů a prezentačních akcí.

Rozvolnění se dotkne i kontrol zboží na celnici. Od 8. ledna přestanou být prováděny testy na přítomnost koronaviru u dovážených chlazených a mražených potravin i potravin přepravovaných při standardní teplotě.

Autor: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme