Čína zakázala dovoz ryb z Japonska

Ve čtvrtek 24. srpna 2023 bylo zahájeno vypouštění radioaktivní vody z japonské jaderné elektrárny Fukušima do oceánu, proti čemuž se Čína dlouhodobě stavěla.

Jedním z argumentů byly možné negativními dopady tohoto kroku na mořské prostředí a lidské zdraví.

Ilustrační fotografie

Ve stejný den, kdy započalo vypouštění, přistoupila Čína k zákazu veškerých importů produktů akvakultury z Japonska. Zákaz publikovala Generální správa cel Čínské lidové republiky formou oznámení na svých webových stránkách a má se týkat ryb a plodů moře, u kterých je jako země původu uvedeno Japonsko.

ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Pro japonské exportéry to představuje poměrně významnou ránu, protože Čína je jejich největším vývozním trhem. Například v roce 2022 do Číny vyvezli ryby a mořské plody v hodnotě 600 milionů USD, což byla pětina jejich celkových exportů do světa.

Druhý největší trh pro Japonsko je však Hongkong, který taktéž uvalil zákaz na dovoz ryb z deseti japonských regionů. 42 % japonských vývozů ryb a mořských plodů v minulém roce směřovalo právě do Číny a Hongkongu. Japonsko bylo pro Čínu jediným dodavatelem tuňáka obecného.

Ačkoli se zákaz nevztahuje na dovoz mořské soli z Japonska, začaly se ve čtvrtek mezi spotřebiteli šířit obavy z možného nedostatku soli. Na některých online platformách byla i dočasně vyprodána. V reakci na to se úřady i relevantní asociace snažily veřejnost uklidnit, že nedostatek soli v žádném případě nehrozí a její bezpečnost je zaručena.

Autor: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Čína | Japonsko | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme