Přesto se stále jedná o druhé nejnižší tempo růstu za posledních téměř padesát let. Nižší růst byl zaznamenán pouze za první pandemický rok 2020. Růst HDP v minulém roce také nedosáhl vládou cílené úrovně 5,5 %.
Nejnižší meziroční růst byl vykázán za druhé a čtvrté čtvrtletí roku. Zatímco druhé čtvrtletí poznamenal několikaměsíční lockdown Šanghaje, ve čtvrtém čtvrtletí to bylo prosincové rozvolnění politiky nulové tolerance covidu-19 a s tím související vlna nákazy.
V letošním roce by již neměly proticovidové restrikce stát v cestě osobním setkáním, návštěvám restaurací a jiných podniků. Analytická firma Fitch Solutions tedy očekává, že dojde ke zvýšení čínské poptávky po prémiových potravinách. Zároveň však poukazují na to, že covid-19 může i díky vyššímu průměrnému věku ve venkovských oblastech více dopadnout na tamější obyvatelstvo, což může negativně ovlivnit čínskou zemědělskou produkci a vést k vyššímu dovozu komodit. S tím jak Čína 22. ledna oslaví nový lunární rok a miliony lidí se dávají do pohybu, aby navštívily své rodiny, hrozí, že počty nakažených ve venkovských oblastech prudce vzrostou.
Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?
Dalším zveřejněným statistickým údajem, který stojí za pozornost, je první zaznamenaný pokles čínské populace za posledních šedesát let. Celkový počet obyvatel Číny v roce 2022 klesl o 850 tisíc na 1,411 mld. Počet obyvatel starších 60 let dosáhl 280 milionů, 19,8 % celkové populace, občané starší 65 let potom představují 14,9 % populace.
Rychlé stárnutí populace se může jednak projevit úbytkem pracovních sil v zemědělství, na druhou stranu povede i ke změnám ve struktuře spotřeby. Starší obyvatelstvo bude mít zájem o potraviny se zdravotními benefity, což i mladší generace vnímá jako vhodný dárek rodičům.